Unikátní obraz na výstavě Čas zámořských objevů

14.11.2013 | Jedním z nejcennějších předmětů, které budou na výstavě Čas zámořských objevů k vidění, je obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel mexického malíře José Márii Velaska, který pochází se sbírek Národního muzea.

Detail obrazu Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska

Výstavu Čas zámořských objevů z cyklu Peníze najdou návštěvníci od 15. listopadu 2013 do 14. září 2014 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Cenný obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel namaloval mexický malíř José Mária Velasco v roce 1882. Vytvořil jej na objednávku mexického lékárníka Františka Kasky jako ateliérovou repliku svého nejslavnějšího díla z roku 1877, které dnes vlastní Museo National de Arte v Ciudad de México.

Obraz má svým námětem pro Mexičany výjimečný a symbolický význam, podobný jako pro jiné národy státní hymna, významný pomník nebo vzácná relikvie zemského patrona.

Panoramatické zobrazení rozsáhlého údolí s kdysi nevelkým hlavním městem Mexika se zasněženými vrcholky sopek Popocatépetl a Iztaccíhuatl na obzoru připomíná dnešním Mexičanům idylickou dobu před více jak sto třiceti lety, jež už nenávratně minula. Na obraze najdeme i nejposvátnější místo země i celé Latinské Ameriky - místo zjevení Panny Marie Guadalupské, patronky krajiny, i skryté heraldické symboly Mexika, kaktus nopál a orla číhajícího na hada.

Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel je nejcennějším obrazem ze sbírek Národního muzea, a proto byl během přípravy výstavy převezen do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur pod policejní ochranou. Podívejte se na video z převozu!

 

Výstava Čas zámořských objevů čerpá ze sbírek Národního muzea, ale i mnoha dalších českých i zahraničních institucí.

 

KAM DÁL?

Do Náprstkova muzea dorazilo 2000 let staré božstvo!

Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

Nová kniha o cestovateli Emilu Holubovi

(dan)