Tajemná moc afrických fetišů

05.10.2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.

Při pohledu na fetiše s přitlučenými hřebíky mnoho lidí napadne, že jde o voodoo. Kvůli hollywoodské filmové produkci je voodoo spojováno především s oživlými mrtvolami – zombie, figurkami se špendlíky, černou magií a ostrovem Haiti. Svoje kořeny má však právě v Africe.

Vše začalo v 17. století, kdy Španělé přiváželi do Ameriky otroky ze západní Afriky. Otroci si z původní vlasti přinesli svoje náboženské představy, které postupně přizpůsobili novému prostředí. Španělé se však snažili nově vznikající náboženství zničit. Krutě pronásledovali voodooistické kněží (houngany) a kněžky (mamby). Voodoo se nepodařilo vymýtit.

V současné době nalezneme v mnoha amerických rodinách malé domácí oltáře zasvěcené předkům. Tyto oltáře jsou zdobeny květinami, alkoholem, voňavkami a svíčkami.  Po odříkávání modliteb ve francouzštině, kreolštině nebo v některém ze západoevropských jazyků je možné komunikovat s duchy.

Zajímavé africké fetiše se nacházejí i ve sbírkách Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Fotografie. Detail africké fetiše. Zdroj Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

Africký polštář z rudolfinských sbírek cestuje za oceán

Africké hračky ze sbírek Náprstkova muzea

 

 

(EK)

Mimoevropské kultury