Africké hračky ze sbírek Náprstkova muzea

10. 3. 2015 | Hry a hračky jsou nedílnou součástí dětského světa ve všech kulturách. Ve sbírkách Náprstkova muzea je uloženo několik set hraček a loutek pocházejících z Afriky.

 

Kočka, polovina 20. století, Nigérie (zdroj: Národní muzeum)

Hračky ze sbírek Náprstkova muzea nám přibližují nejen tradiční africkou kulturu, ale poukazují i na rychle se měnící současnou společnost Afriky. Tradiční materiály na výrobu hraček, jako například dřevo nebo tykev, zde nahrazují stále častěji "moderní" recyklované materiály – staré igelitové tašky, použité obaly, staré tenisky.... Fantasie a kreativita dokáží i tyto materiály proměnit v panenku, zvířátku nebo autíčko. Zajímavostí je, že jednodušší hračky si africké děti vyrábějí samy. Rodiče se věnují výrobě technicky náročnějších hraček.

Jednou z tradičních hraček ze sbírek Náprstkova muzea je leopard, vyrobený z lehkého světlého dřeva a natřený červenou barvou. Nohy jsou připevněny hřebíky a tak dovolují hračce předstírat různé polohy. Leopardi jsou obvykle v západní Africe symbolem panovníků. V některých oblastech dokonce lidé věří, že se panovníci do těchto zvířat dokáží převtělovat.

Leopard, polovina 20. století, Nigérie (zdroj: Národní muzeum)

 

Panenky patří mezi hračky, které si děti, zejména malá děvčátka nebo jejich starší sestry, zhotovovaly samy. Na jejich výrobu používaly nejčastěji zbytky hadříků. Panenky často nosily tradiční kroje.

Panenka, Súdán (zdroj: Národní muzeum)Panenka, 70.léta 20.století, Súdán (zdroj: Národní muzeum)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě zvířátek patří mezi oblíbené hračky i postavičky tradičního loutkového divadla. Například v Togu a zejména v oblasti jeho hlavního města Lomé jsou pouliční loutkářská představení velmi oblíbená. Hrají se nejčastěji příběhy z mytologie jednotlivých etnik žijících na území Toga. Těla marionet, se kterými se zde hraje, můžou být vyrobena z tykve nebo lehkého dřeva. Jednotlivé části jsou spojeny kovovými drátky. Na výrobu loutek se používají stále častěji i recyklované materiály jako jsou plasty nebo staré konzervy.  

Loutka, polovina 20. století, Togo (zdroj: Národní muzeum)Loutka, 60.léta 20.století, Togo (zdroj: Národní muzeum)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

KAM DÁL?

 

Lakované hračky fantastických barev pochází z Indie

Psíci, panenky a draci ze Země vycházejícího slunce

FOTOGALERIE: S čím jste si o prázdninách hrávali vy?

 

 

 

 

 

 

 

 

(dan)