Záchrana vzácného minerálu ze sbírek Národního muzea

12.4.2013 | Vzácná proustitová drúza, která je ve sbírkách Národního muzea již od roku 1820 a která byla darem císaře Františka I., se rozpadá vlivem degradací sulfidových fází. V Národním muzeu probíhá výzkum, který má za úkol zjistit příčiny degradace tohoto vzácného minerálu. Vědečtí pracovníci z Národního muzea a dalších institucí se po ukončení výzkumu pokusí navrhnout uspokojivé řešení, které by problém degradace vyřešilo.

Proustitová drúza z jáchymovského dolu Svornost se dostala do sbírek Národního (tehdy Vlasteneckého) muzea roku 1820.

drúza proustitu

Toho roku v květnu navštívil císař František I. nově založenou muzejní mineralogickou sbírku. Proustit, který muzeu věnoval, zakoupil z vlastních prostředků za 200 zlatých dukátů. Drúza dodnes zůstává naprostým unikátem obrovské hodnoty.

Proč je drúza ohrožená rozpadem a jak tuto situaci řeší odborníci z mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea? Více se dozvíte v přiloženém videu.

KAM DÁL?

Časopis Acta Entomologica se připojil k celosvětové špičce!

Výzkum hrobky a ostatků Tychona Brahe

Nové knihy přírodovědců Národního muzea