Nejzajímavější dotazy – k čemu to sloužilo?

09.06.2016 | Mezi dotazy, které Národní muzeum od veřejnosti dostává, se často objevují i prosby o určení "záhadných" předmětů.

fotografie předmětu - hácek na zapínání knoflíků

Zajímavým "oříškem" byla i prosba pana Dušana Erbena: "Prosím o laskavost k posouzení předmětu. Je to kovový lehce tepaný předmět s vyklápěcím háčkem. Máme z pozůstalosti dva stejné kusy a nemůžeme se s manželkou shodnout, na co daná věc je..."

Pan Erben se snažil účel předmětu vypátrat, kde se dalo. Oslovil i Národní technické muzeum. Záhadu se nakonec podařilo rozluštit Janu Pohunkovi z Národopisného muzea Národního muzea, který jej určil jako kapesní sklápěcí háček na zapínání knoflíků.
"Podobný sklápěcí tvar někdy mívaly i cestovní háky na čištění koňských kopyt," doplnil ještě Pohunek, "ty bývaly ale o něco větší, méně zdobené a ostřejší."

Háčky se hodily například na zapínání knoflíčků na rukavicích, botách, využívaly se ale i na dalších součástech oděvu.

Tazateli náš odborník pro představu zaslal také odkazy na různé webové stránky, kde je inzerován prodej obdobných historických kousků i novodobých variant.

KAM DÁL:

Nejzajímavější dotazy – nález zkamenělého giganta

Nejzajímavější dotazy – jakého motýla máme čekat?

Nejzajímavější dotazy – černé sklo v řece

Nejzajímavější dotazy – copak je to za medaili?

Nejzajímavější dotazy – co je to za pavouka?

(per)

Lidová kultura