Nejzajímavější dotazy – copak je to za medaili?

20. 3. 2015 | Do Národního muzea směřuje každý den spousta dotazů. Často se mezi nimi objevují prosby o určení neznámých předmětů nebo živočichů. Tentokrát v rubrice "Nejzajímavější dotazy" představujeme náhodně nalezenou medaili.

Medaile nalezená při práci na zahradě je Medaili za zásluhy o obranu vlasti (varianta ČSR z let 1955-1960)

"Při práci na zahradě jsem náhodou nalezl jistý druh medaile Za zásluhy o obranu vlasti. Zajímalo by mě, jestli má nějakou historickou hodnotu."

Tak začínal dotaz, který dorazil před nedávnem do Národního muzea. Numismatik Národního muzea Kamil Smíšek objasnil, že se jedná o Medaili za zásluhy o obranu vlasti (varianta ČSR z let 1955-1960). "Na rubní straně pod textem jsou dobře patrné obdélné puncy (značka výrobce, ryzostní číslo). Jedná se o běžnou československou medaili v ceně (ovšem při pěkné zachovalosti a včetně stuhy, etue a dekretu o udělení) kolem 300-500 Kč," vysvětluje Kamil Smíšek.

Medaile má průměr 33 milimetrů a tloušťku 2 milimetry.Medaile byla zřízena usnesením vlády dne 8. února 1955. "Prezident ji mohl propůjčit příslušníkům armády i ozbrojených součástí tehdejšího Ministerstva vnitra za osobní odvahu, úspěšnou činnost, odvážné a iniciativní činy spojené s nebezpečím nasazení vlastního života, případně také za příkladnou a obětavou práci ve svěřených funkcích při budování armády nejméně po dobu 10 let," říká numismatik Kamil Smíšek.
Medaile má průměr 33 milimetrů a tloušťku 2 milimetry, je stříbrná (ryzost 900/1000), kromě puncu nese také značku výrobce ZUKOV (Závod umělecké kovovýroby). Tato firma vznikla v roce 1948 znárodněním dvou známých soukromých podniků Franta Anýž (Praha-Holešovice; základní závod ZUKOV) a Karnet a Kyselý (Praha-Žižkov; závod 2). "Výtvarný návrh této medaile je dílem profesora Otakar Španiela, tvůrce mnoha československých mincí včetně prvorepublikových svatováclavských dukátů," uzavírá Kamil Smíšek.   

 

KAM DÁL?

 

Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

Nejzajímavější dotazy – copak je to za kámen?

Nejzajímavější dotazy - černé sklo v řece

Nejzajímavější dotazy - nález zkamenělého giganta

Nejzajímavější dotazy – jakého motýla máme čekat?

 

(dan)