Sbírky Národního muzea ukrývají krásné betlémy

22.12.2014 | Ještě než se v českých zemích rozšířily vánoční stromečky, stavěly se v domácnostech betlémy nebo také jesličky. Betlémy z minulých století se nachází i ve sbírkách Etnografického oddělení Národního muzea.

Vystřihovací betlém z hornického prostředí pochází z Příbramska (zdroj: Národní muzeum)

Betlémy měly "připomínati narození Páně s celým ovzduším lidového pastýřského a venkovského života, s vévodícím hradem a městem nahoře, s andělem vznášejícím se nad jeskyňkou, nad chlévem, s nápisem: Pokoj lidem dobré vůle!".

Podle církevní tradice se Ježíšek narodil o půlnoci 24. prosince v judském městě Betlémě, kam se jeho matka Marie a její manžel Josef vydali kvůli velkému sčítání lidu. V Betlémě se ubytovali ve chlévě a zde také Marie porodila chlapce, kterého vložila do jesliček. Pastýři v té době pásli ovce v okolí Betléma a podle legendy se jim zjevil anděl a oznámil jim narození Páně s tím, že mají spěchat k jesličkám a novorozeně pozdravit. Té noci také zářila nad Betlémem "vlasatice", neboli kometa, která ukazovala místo Ježíškova narození. Zjevení komety si vyložili tři mudrcové z východu jako znamení, že se narodil židovský král, a vydali se jej hledat. Přinesli Ježíškovi tři královské dary – zlato, kadidlo a myrhu. Zde končí ta hezčí část vánočního příběhu. Král Herodes se o narození údajného židovského krále dozvěděl, a aby se ho zbavil, dal povraždit všechny chlapce do dvou let v Betlémě a okolí. Jejich osud se připomíná 28. prosince, který je známý jako svátek Mláďátek. Marie s Josefem a malým Ježíškem se ale zachránili, ve snu byli předem varováni, a uprchli před řáděním Herodových vojáků do Egypta.

Velký betlém ve stálé expozici Národopisného muzea – Musaionu

Vánoční příběh si dříve zejména lidé na venkově za pomocí betlému každé Vánoce znova a znova připomínali. Do domácích i kostelních betlémů pronikly typicky české prvky – zdejší řemesla, kroje, zvířata nebo nástroje. Ty se kombinovaly s exotickými prvky, odkazujícími na skutečný Betlém – například se zde objevovaly palmy nebo cizokrajná zvířata, tři mudrcové z východu mohli být také oblečení po "cizozemsku".  Jako materiál pro výrobu betlému a zejména figurek sloužilo dřevo, vosk nebo sádra. V kostelích pak byly až do josefínských reforem, kdy byly z kostelů vykázány, rozšířeny velké převážně dřevěné a často i pohyblivé betlémy.

V některých oblastech České republiky se časem vytvořily specifické typy betlémů. Bylo to především Příbramsko, podhůří Krkonoš, Orlických a Jizerských hor, Kralicko, Ústecko-Orlicko, Třebíčsko nebo Valašsko. V těchto oblastech nebyla tradice stavění a tvorby betlémů nikdy přerušena.


Etnografické oddělení Národního muzea má ve svých sbírkách překrásné papírové betlémy. Ty se už od poloviny 19. století prodávaly na velkých papírových arších a lidé si je doma sami vystřihovali, podlepovali je tvrdým papírem, a vystavili si je o Vánocích doma. Tato tradice stále pokračuje a papírové betlémy jsou tak k dostání i dnes.

FOTOGALERIE

gallery


V domácnosti přehrávali vánoční příběh potulní koledníci, kteří šli od chalupy k chalupě a s přenosným betlémem jej předváděli nebo převyprávěli dětem a dospělým. V některých místech se tento zvyk proměnil ve zvláštní  vánoční divadelní představení: "Při obchůzkách nosili koledníci jesle nebo obrázek narození Páně a postavili jej v pokoji na rohový stůl. Pak přicházeli druh po druhu, odříkali svoje vážné, žertovné i čtveračivé projevy a malebně se seskupili k závěrečnému společnému zpěvu Narodil se Kristus Pán," napsal kulturní historik Čeněk Zíbrt.

Podle jeho názoru jesličky vystihují vánoční příběh narození Ježíška lépe "nežli všeobecně nyní rozšířené, jednotvárné nebo okrasami přeplněné vánoční stromky".

FOTOGALERIE

gallery


V článku byly použity informace z knihy Veselé chvíle v životě lidu českého.

 

KAM DÁL?

 

Vánoční ozdoby ze sbírek Národního muzea

Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny

"Jdu, jdu, noci upiju" říkávala Lucka

Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat

FOTORECEPTY: Už máte napečeno?

Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí

Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky

Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc

Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost

Advent otevírá cestu k vánočním svátkům

Poznej své kořeny i o Vánocích: jak si vyrobit svět

(dan)