04.04.2013 | Přesně před rokem byl spuštěn zpravodajský portál Národního muzea, Muzeum 3000. Pro naše čtenáře jsme za tu dobu připravili přes 200 článků a videí o tom, co se děje v Národním muzeu a okolo něj. Jaké byly nejúspěšnější momenty portálu Muzeum 3000 za uplynulý rok?
Hned při spuštění portálu dne 4. 4. 2012 vás zaujalo téma Jirušových beden. Článek a anketa strhly pozornost čtenářů natolik, že po celý duben zuřivě diskutovali a sdělovali svoje názory na to, zda by do Jirušových nahlédli či ne (případně jakým způsobem). Jejich závěr byl jednoznačný – nenahlédli.
Ohromný úspěch měl na portálu Muzeum 3000 také devátý ročník Pražské muzejní noc 2012. Každoroční festival pražských kulturních institucí jsme sledovali po celé Praze. V článcích a videích našli čtenáři důležitá fakta o dopravě, informačních stanech i doprovodných programech, které jednotlivé instituce nabízely.
V den Pražské muzejní noci byl spuštěn i úspěšný seriál Po stopách tajemství Historické budovy Národního muzea, který čtenáře provázel dalších 7 měsíců. Budova je sice již vyklizená a sbírky jsou odvezeny do depozitářů mimo Prahu, ovšem budova sama rozhodně nespí! Seriál sledoval její tajemná místa a zákoutí, která žijí vlastním životem.
Na podzim vás nejvíce zaujala článek o tom, jak restaurátorky Národního muzea zachránily krásné jezdecké sedlo. Čtenáři se dozvěděli, jak probíhalo restaurování a kde mohou zachráněné sedlo spatřit – na jedné z výstav z cyklu Monarchie, která je hlavním výstavním projektem Národního muzea pro roky 2012 a 2013. Články a videa o cyklu Monarchie zajímaly čtenáře portálu v průběhu celého roku. Monarchie se stala také nejúspěšnějším výstavním počinem Národního muzea minulého roku.
V tomto roce nejvíc zaujaly články o nejstarším panoptiku v Čechách nebo o projektu Monasterium, který umožnil skenování pergamenových a dalších listin z fondů a sbírek Archivu Národního muzea.
Kromě těchto (podle počtu čtenářů) nejúspěšnějších článků, jsme na portálu psali o nespočtu menších výstav v mnoha pražských i mimopražských objektech Národního muzea.
Psali jsme o tajemných a neznámých sbírkových předmětech, o vědeckých výzkumech, na kterých se podíleli vědci z Národního muzea, o tématech jako jsou svátky, olympijské hry, libůstky slavných osobností naší historie nebo recepty z historických kuchařek. Také o skrytých půvabech muzejní práce – o práci preparátorů, restaurátorů nebo kurátorů.
Jak shrnula svoje dojmy z roční činnosti portálu jedna z jeho přispěvatelek: "Uteklo to jako voda a věřím, že se nám povedlo naplnit to, co jsme jsme si při tvorbě webu předsevzali – nabízet zajímavá i poučná témata ze života muzea. Jsem ráda, že si Muzeum 3000 našlo své čtenáře a doufám, že budou i nadále přibývat, a že se jim budou naše články líbit. Národní muzeum je totiž nevyčerpatelná studnice pro zajímavé reportáže ... "
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!