Po stopách tajemství Historické budovy Národního muzea

17. 1. 2013 | Podívejte se s námi do bývalé pracovny ředitele muzea v uzavřené Historické budově Národního muzea. Tato rozlehlá, slavnostně působící místnost čtvercového půdorysu se nachází v přízemním podlaží nárožní věže, která je při pohledu z Václavského náměstí vpředu vlevo.

Z plánů architekta Josefa Schulze nelze vyčíst, k jakému účelu měla tato místnost sloužit. Pravděpodobně byla určena k reprezentaci, buď k přednáškám nebo ke slavnostním shromážděním.

foto: O nevšedním poslání místnosti svědčí i skvostná výmalba jejího stropu. Roku 1890 byly v dokončované muzejní budově některé prostory propůjčeny i nově založené České akademii Františka Josefa I. pro vědy, slovesnost a umění.  

Akademie obsadila v přízemí právě pozdější pracovnu ředitele a další sousední sály. Byly používány jako zasedací místnosti pro schůze.

Česká akademie se odstěhovala z muzejní budovy po více jak půlstoletí, až když získala vlastní budovu na Národní třídě. Po zřízení funkce ředitele Národního muzea se místnost stala jeho pracovnou.

V pracovně se nachází velký stůl pro 24 osob, dlouhý 6,5 metrů, zhotovený v letech 1891–1892 podle výkresu arch. Josefa Schulze, přestěhovaný sem ze staré zasedací síně.  

Druhou dominantou je biedermeierská čalouněná souprava s kruhovým stolem, křesly a židlemi. Výzdobu pracovny doplňují cenné obrazy, busty a dekorační předměty. Za zmínku stojí také pozoruhodná výmalba stropu. Jsou to fantazijní dekorativní a alegorické malby ve stylu neorenesance, tzv. grotesky.

Po rekonstrukci bude pracovna dále sloužit jako reprezentativní prostor - generální ředitel Národního muzea nyní sídlí v Nové budově Národního muzea .

Předešlé díly seriálu:

Soutěžte o exkluzivní prohlídku uzavřené Historické budovy Národního muzea!

Sledujte pečlivě náš seriál o tajemstvích Historické budovy NM.
Na konci videí naleznete soutěžní otázku.

Odpověď na otázku zašlete na email soutez@nm.cz. Do předmětu zprávy napište "Prohlídka muzea 6". Do těla emailu uveďte správnou odpověď a vaše jméno.

Z každé soutěžní otázky vzejde jeden vítěz, který se po ukončení seriálu bude moci zúčastnit speciální komentované prohlídky uzavřenou budovou.

Odpovědi na otázku z tohoto videa můžete zasílat do 1. 3. 2013 (včetně).

(dan)