12.12.2014 | V předvečer 13. prosince chodily dřív na obchůzky bíle oděné Lucky nebo Lucie, poslední z pověrečných postav, které jsou spojené s obdobím Adventu.
Jedna z podob Lucky - s dlouhým bílým zobákem (zdroj: Jan Pohunek)
K významným ženským postavám adventu patří svatá Lucie, která má svátek 13. prosince. Stejně jako svatá Barbora byla i Lucie podle církevních legend umučena kvůli své víře.
Podle lidové víry je svatá Lucie ochránkyní proti čarodějnicím, které prý mívaly touto dobou své reje. Postava Lucie, Lůci, Lucky obcházela v předvečer svého svátku v bílém oblečení a zastřeným obličejem. V ruce mívala nůž nebo kužel na předení, neboť její postava byla s touto ženskou činností úzce spojena. Při své obchůzce kontrolovala, jestli se lidé nepřejídají a jestli ženy nepředou na její svátek. O tom jak potrestala neposlušné, nebo nedbalé přadleny se vyprávělo mnoho strašidelných příběhů.
V regionech měly pochůzky Lucek nejrůznější podobu.
Jedna z podob Lucky - s dlouhým bílým zobákem (zdroj: Jan Pohunek)
Na Budějovicku chodily Lucky po dvou a připomínaly, že noci už začíná ubývat. Byly oblečené celé v bílém, a měly velké zobáky. Ty si vyrobily tak, že si rozštíplé koště položily na ramena držadlem dopředu a přivázaly je provázkem k hlavě. Koště potáhly papírem nebo nažloutlou látkou a kolem hlavy si uvázaly bílý šátek. Okolo očí pak nakreslily černé kruhy. Lucky chodily po domácnostech, klapaly a pronášely: „Jdu, jdu, noci upiju“. Toto rčení se vztahuje k faktu, že kolem 13. prosince se přestává prodlužovat doba stmívání.
Na Moravě zase chodila po domech Luca celá v bílém. Na tváři měla škrabošku s velkými zuby vyrobenými z řepy a v košíku nosila ořechy. Těmi tloukla po prstech ty přadleny, které špatně předly. Dobré přadleny naopak pochválila.
Na Slovensku chodila den před svatou Lucií žena s řešetem (sítem) na hlavě přehozeným bílou plachetkou a v ruce nesla vařečku nebo pometlo. Děti i dospělí se museli před ní modlit, jinak by dostali nabito. Na Lucii pak nesměly hospodyně ani příst, šít nebo péct chleba, jinak by se jim mohlo přihodit neštěstí. Na ochranu proti neblahému vlivu čarodějnic, o kterých se věřilo, že ten den mají velkou moc, dostávala celá rodina i hospodářská zvířata k jídlu kousek česneku.
Masku Lucky najdete i ve stálé expozici Národopisného muzea – Musaionu.
V článku byly použity informace z knihy Veselé chvíle v životě lidu českého.
KAM DÁL?
Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat
FOTORECEPTY: Už máte napečeno?
Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí
Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky
Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc
Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost
Advent otevírá cestu k vánočním svátkům
Poznej své kořeny i o Vánocích: jak si vyrobit svět
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!