19.07.2013 | Nedílnou součástí života hudebníků nepochybně bylo a bude cestování. Jak v rámci hudebních turné, tak za nezbytným odpočinkem. Svědectvím těchto cest je ikonografická sbírka Národního muzea – Českého muzea hudby. Tento fotografický materiál je zajímavý nejen svým obsahem, ale i tím, že pochází z doby, kdy fotografování nebylo tak běžným koníčkem jako dnes.
K nejvýznamnějším hudebním světoběžníkům jistě patří Antonín Dvořák, jehož cestám po Evropě a Americe je věnována expozice v Národním muzeu - Muzeu Antonína Dvořáka. I mezi ostatními skladateli a hudebníky najdeme mnohé protřelé cestovatele.
Houslista Jan Kubelík (1880–1940) využíval na cestách svůj osobní vagon, který pojmenoval po zámku Býchory u Kolína, ve kterém se svou rodinou žil v letech 1904–1916. Vagon byl na tehdejší dobu skvěle technicky vybavený a vedle salónku, kde při dlouhých cestách Kubelík cvičil, měl k dispozici i knihovnu a kuchyňku. Právě obrázky z cest Jana Kubelíka tvoří významnou část fotografické sbírky Českého muzea hudby.
Kromě pyramid v Gíze, u kterých se v roce 1926 nechal vyfotografovat na velbloudu, je v muzeu také početná sbírka jeho fotografií z Japonska, Číny, Austrálie, Indie, Blízkého východu, Afriky, Evropy a USA.
Další bohatá sbírka fotografií z cest je po tanečníkovi a choreografovi Otakaru Bartíkovi (1868–1938). Ten se svou ženou vedl úspěšnou taneční společnost v USA, kam se na začátku 20. století přestěhoval. Z jeho pobytu se dochovala sbírka fotografií dokumentující veškeré cesty Bartíkových po USA. Jde o fotografie vzniklé v ateliérech (viz fotografie v letadle), ale i momentky jako například ta z Garden of God v Coloradu. Podobně jako Kubelík i Bartíkovi procestovali Asii a nechali se také vyfotit u pyramid v Egyptě.
Na fotografiích hudebníků se neobjevují pouze turisticky zajímavá místa, ale také osobnosti z oblasti politického i kulturního života. Fotografie jsou zde svědectvím přátelství i náhodných setkání. Na jedné fotografii z pobytu Jaroslava Ježka v New Yorku poznáváme společnost Hugo Hasse, Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Jinde zase skladatele Jaroslava Křičku s Josefem Čapkem během odpočinku na plovárně, Leoše Janáčka a Jana Masaryka při setkání v Anglii nebo Jana Kubelíka a jeho syna Rafaela ve společnosti Alfonse Muchy na návštěvě Velhartic.
Na počátku 20. století se hojně využívala především železniční a lodní doprava. S vývojem automobilů se cestování značně urychlilo a zjednodušilo, i přesto ale bylo cestování autem mnohdy riskantním podnikem.
Příkladem může být výprava operního režiséra Otakara Zítka s primáriem Českého Kvarteta Karlem Hoffmannem do Alp, neboť cestou se jim automobil porouchal a pánové se museli spolehnout pouze na své „zlaté české ručičky“.
Karel Hoffmann patřil také k těm cestovatelům, kteří rádi cestují i po svých. Hudebníka na cestách tak dokonale dokumentuje fotografie, kde je při túře v Krkonoších zachycen s batohem na zádech, ve kterých má housle! Zimní cestování zase dokumentuje fotografie lyžujícího skladatele Julia Kalaše.
Hudebníkům cestujícím v rámci turné jistě patří náš obdiv, protože navzdory fyzicky a psychicky náročnému přesunu a časovému posunu se museli vždy soustředit na co nejlepší výkon během vystoupení.
Autorem článku je Michal Studničný z Národního muzea – Českého muzea hudby.
KAM DÁL?
Za Sidonií Nádhernou, baronkou z Borutína
Společný byt Palackého a Riegra
Maryšu najdete nově i na eSbírkách
Tajemství černé krabice z pozůstalosti Zdeňka Fibicha
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!