24.03.2016 | Velikonce jsou nejdůležitější částí zvykoslovného roku. Křesťané si připomínají umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Dodržují se však i další tradice. Mimo pojídání beránka nebo polévání vodou se také zdobí vajíčka.
Pokrmy z vajíček byly v dřívějších dobách nedílnou součástí svátečního stolování na Boží hod velikonoční. Vajíčka se záhy začala bohatě zdobit. Tento zvyk pochází už z předkřesťanských tradic, kde vajíčko symbolizovalo nový život.
Výzdoba vajíček se lišila krajově i dobou. Omalovaná vajíčka dostávali chlapci, kteří obcházeli vesnici se spletenými jívovými pruty. Vyšleháním touto pomlázkou potom přinášeli děvčatům tzv. "pomlazení". V některých krajích se tradičně děvčata snažila koledníky polít vodou. Nakonec ale od nich vajíčko koledník stejně dostal. "Tradiční barvou velikonočních vajíček je červená. Ostatně i název kraslice pochází ze staročeského slova krásný, neboli červený," vysvětluje kurátorka Monika Tauberová z Národopisného muzea Národního muzea.
Na malovaná vajíčka psaly dívky milostné veršíky nebo vzkazy a dávaly je pak chlapcům, které si předtím vyhlédly. Mohlo jít o pouhých pár slov, některé vzkazy byly ale delší, veršované a bohatě zdobené malovaným, nebo vyškrabovaným rámováním.
Ukázky zdobených vajíček si můžete prohlédnout v expozici Česká lidová kultura v Národopisném muzeu.
(EK)
Lidová kulturaArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!