12.02.2014 | Čeští hokejisté jsou na zimních olympijských hrách v Soči sledováni ostřížím zrakem. Podaří se jim opět získat medaili? Připomeňme si fascinující výhru na ZOH v Naganu roku 1998, kdy český národní tým dosáhl na zlatou medaili a porazil v rozhodujícím zápase Rusko 1:0. Velkého úspěchu dosáhl i na ZOH v Turíně roku 2006, kde získal bronzovou medaili.
Zatlučme Rusy do ledu! Přijďte fandit na Staroměstské náměstí! Podobné výzvy mohli najít čtenáři časopisu Sport ve vydání ze soboty 21. 2. 1998. To už po fantastické porážce kanadského týmu bylo jasno: Jde se do finále a ne jen tak s někým. Ruský národní hokejový tým byl podle očekávání na ZOH "trojkou", s českým týmem se při prognózách na vítězná místa nepočítalo.
Atmosféra před finálovým zápasem byla povznesená. Porážka Kanady a postup do finále zamotaly hlavu nejen hokejistům a jejich fanouškům, ale i těm, kteří sportu obvykle nefandí. Podle dobových materiálů je zřejmé, že hokejem se v tyto dny doslova žilo!
"Jako o půlnoci na silvestra vypadala atmosféra v řadě pražských čtvrtí. Oslavné troubení klaksonů se mísilo s ohlušujícími výbuchy dělobuchů a petard. Téměř jedenapůlmilionové hlavní město České republiky slavilo fantastický sportovní okamžik, hokejisté ze srdce Evropy po vítězství nad spojenými státy skalpovali druhý favorizovaný zámořský celek a postoupili do finále olympijského turnaje." (Jako za starých časů, Sport, 21. 2. 1998)
"Pochopitelně i v redakci deníku Sport po celý průběh olympijského hokejového turnaje sázíme na výsledky jednotlivých zápasů. Při semifinálovém duelu Česká republika-Kanada se sešlo čtyřiadvacet tipů po dvaceti korunách. Jeden z nich byl správný (...) Výhra v hodnotě 480 korun byla okamžitě zkapalněna v šest lahví Bohemia sektu. Vyšlo to takřka přesně na korunu – v supermarketu Plus v obchodním Domě Bílá labuť naproti naší pražské redakce totiž stojí jeden "šampus" 79,90 Kč." (Nenáviděná výhra, Sport, 21. 2. 1998)
"Po Poříčí vykračuje podnikatel v nažehlené košili od Benettona. V ruce pochopitelně mobil "Mami, ten Hašek byl dneska fantastickej," svěřuje se do aparátu a člověku se zdá, že je Praha alespoň na pár dní normální. Opodál stojící skupinka studentů, popíjející rybízové dezertní víno, nahlas žertuje: "A máme tu opět Vítězný únor. Právě jsme se vrátili z Hradu a s radostí konstatujeme, že prezident Beneš podepsal demisi kanadské vlády" (Vzpomínky na rok 1976, Sport, 21. 2. 1998)
"V záplavě blahopřání k vítězství nad Kanadou dorazil mezi prvními českým hokejistům do Nagan telegram od prezidenta Václava Havla: "Ahoj kluci. Raduji se spolu s vámi a s celou republikou a prožívám napjaté chvíle v očekávání výsledku finále. Držím palce, ještě jeden schod!" vzkázal mužstvu prezident a popřál hokejistům ve finálovém souboji s Ruskem mnoho štěstí." (Václav Havel gratuluje, Sport, 21. 2. 1998)
a pak...
Hráči Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručínský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Čaloun, Patera, M. Procházka, trenéři Hlinka, Lener, Martinec. Tato jména se stala v následujících dnech nejskloňovanějšími v České republice.
"Největší úspěch v dějinách českého sportu se zrodil v japonském Naganu v neděli 22. února 1998. Hokejisté naší republiky, povzbuzováni celou zemí, byť na dálku, chytrostí, disciplínou a taktickou vyzrálostí pokořili ruské bohatýry a zaujali místo na trůnu, o němž si mysleli mnozí, že je rezervováno pro zámořské hráče. (...) V čase 48:08 Patera vyhrává vhazování, Martin Procházka posunuje kotouč Svobodovi a zároveň cloní protihráče, Petr Svoboda, jindy nepříliš tvrdý střelec, napřáhne a Štalenkovi nezbývá než udělat inventuru ve vlastní síti!!!! Rusové však bijí na poplach. Sekají naše hráče, postupně si led na ruce dávají Špaček, Růžička a Hejduk. Místo bolesti sledují ubíhající čas na hodinách pod střechou. 58:32 Sborná si bere oddechový čas a kuje pikle. 59:06 Straka v tísni neproměňuje šanci. 59:28 Rusové nás tlačí, vyhazujeme kotouč, ten je však tečován, a proto se vhazuje ve středním pásu. 59:33 Jurzinov odvolává Štalenkova, vhazuje se v naší obranné třetině. Protivník situaci nezvládá nervově, ani takticky, dopouští se chyby, přichází zakázané uvolnění. Už když rozhodčí tento přestupek signalizují, Hašek vyskakuje na led. Starý mazák ví, že je rozhodnuto. Štalenkov se vrací na led, sekundy utíkají proti Rusům. Vyhráváme turnaj století, jsme nejlepší na světě!!!! Robertu Reichlovi tečou slzy s očí: "Republika musí být hrdá, co jsme dokázali, každý si snad uvědomí, jakou práci jsme tu odvedli. Snad nám věřili, my jsme si věřili od začátku." (V Naganu vyšlo české slunce, Sport, 22. 2. 1998)
KAM DÁL?
Zapomenutá mistryně československého lyžařského sportu
Letošní ZOH? Kontroverznější než roku 1936 být nemohou
Profesionálové se v roce 1948 olympiády účastnit nesměli! Jen amatéři.
Sledujte s námi odjezd československé výpravy na XIV. letní olympiádu v Londýně!
Zahajovací ceremoniál OH v Londýně 1948 ovládla místo mlhy rekordní vedra!
Perličky z novin závěrem. Londýnské olympijské hry očima kreslířů!
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!