První poštovní známky na našem území

03.05.2013 | První poštovní známka na světě byla vydána ve Velké Británii roku 1840. Rakouská monarchie nechtěla zůstat pozadu, a proto na našem území vznikají v rekordně rychlém čase poštovní služby. Jejich součásti je i fenomén známek, které se staly oblíbeným sběratelským artiklem.

Model poštovního vozu doby Rakouska-Uherska, Poštovní muzeum.

Deset let od vydání první známky světa byly dány do oběhu i první poštovní známky na našem území (tehdejším Rakouském císařství). Dne 1. června 1850 se začalo v tehdejší monarchii používat prvních pět nezoubkovaných, střihaných, známek s nominální hodnotou uvedenou v krejcarech.

Na výstavě Monarchie najdete exponáty věnované C. k. poštovnímu úřadu!

K rozhodnutí o vydání a k jeho praktické realizaci došlo poměrně rychle, v průběhu jednoho roku. Během května a června roku 1849 navštívil císařský rada dr. Johannes Jakob Herz (1809–1873) Belgii a Velkou Británii, aby získal informace o fungování tamějších pošt a používání známek.

14. září 1849 odeslalo ministerstvo obchodu Jeho Veličenstvu císaři zprávu, ve které potvrzuje nutnost vydat v Rakousku známky. 5. února 1850 bylo poštovní správě povoleno užití heraldického motivu na první sérii. V dubnu téhož roku byly publikovány předpisy o poplatcích za doručování zásilek a o jejich vyplácení prostřednictvím poštovních známek, které byly 1. června vydány.

Uvádí se, že realizace byla tak rychlá proto, aby monarchie nezaostala za ostatními státy.

Poštovní schránka, mezi léty 1870-1918, Poštovní muzeumObraz známky byl tvořen nominální hodnotou číslem a slovem a dále štítem s rakouským malým státním znakem, převýšeným císařskou korunou. Po stranách štítu jsou vavřínové a dubové ratolesti. Nad štítem je text K.K. Tímto štítem byly zdobeny i poštovní schránky a vozy.

Známka s nominální hodnotou 1 krejcar měla žlutou barvu, 2 krejcarová známka černou, 3 krejcarová oranžovou, 6 krejcarová hnědou a 9 krejcarová modrou. Odstíny se lišily podle jednotlivých vydání, druhů papírů a použité barvy.

U první od světlé žluté přes medově žlutou až tmavě žlutou, u druhé od šedé až po černou, u třetí od světle oranžové až po výrazně cihlově červenou, u čtvrté od světle hnědé až po tmavě hnědou a u poslední od světle modré, přes ultramarínovou až po tmavě modrou.

Poštovní rakouský štít z úřadu v Martinicích, cca. 1890-1918Byly vytištěny i exempláře s nominální hodnotou 12 krejcarů, avšak tyto známky nebyly kvůli úpravě poštovních tarifů nikdy uvedeny do oběhu a téměř celý náklad byl úředně zničen.

Roku 1908 byla vydána speciální neražená emise poštovních známek k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Jedná se o knihtisk a měditisk na křídovém papíře.

Autor známek, které byly v platnosti osm a půl roku, není znám.

Několik generací badatelů nedospělo dosud k žádnému relevantnímu závěru. Ve starší literatuře najdeme názor, že autorem návrhu je výše uvedený dr. Herz, avšak pro toto tvrzení nejsou zcela přesvědčivé důkazy.

Emise neražených poštovních známek habsburské dynastie k 60. výročí vlády Františka Josefa, 1908

Navštivte výstavu Monarchie v Nové budově Národního muzea a vychutnejte si atmosféru předminulého století na vlastní kůži.

KAM DÁL?

Prodejná láska za časů monarchie

Jak se vařilo a jedlo za monarchie II. díl - chléb

Nemoci a zdraví dětí za monarchie

 

(dan)