Po stopách Monarchie k mexickému kmeni Huicholů

29.04.2013 | Ve stálé expozici Národního muzea – Náprstkova muzea, věnované Střední Americe, najde pozorný návštěvník zvláštní výšivky, které mu mohou být povědomé. Při bližším pohledu zjistí, že se dívá na habsburskou dvouhlavou orlici – vyšitou na tradičním oděvu mexického kmene Huicholů.

Huicholská výšivka s motivem dvouhlavé habsburské orlice

Huicholové (Vičolové) žijí ve venkovských usedlostech v oblasti mexických velehor Sierra Madre Occidental na pomezí současných západomexických států Jalisco a Nayarit. Živí se zemědělstvím, jejich hlavní pěstovanou plodinou je kukuřice.

Ve svém náboženství propojují katolickou víru s velice širokým domorodým pantheonem mnoha přírodních bohů. Součástí jejich náboženských obřadů je užívání kaktusu peyote, který obsahuje halucinogenní drogu. Nadpřirozené představy ztvárňují v různých formách ve svém umění – na mísách vykládaných korálky, obrázcích lepených z příze do vrstvy vosku. Náboženský význam mají  i motivy vyšité na jejich krojích a oděvních doplňcích.

Na výšivkách, které se nacházejí v expozici Amerika v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, je možno všimnout si dvouhlavých orlic – motivu, který Huicholové převzali v době, kdy císař Maxmilián z rodu Habsburků vládl Mexiku. Jeho vláda skončila neslavně, roku 1867 byl po povstání mexických republikánkých povstalců popraven.

Tato dvouhlavá orlice na tradičních oděvech Huicholů je zajímavým dokladem rozšíření kulturních symbolů Monarchie i mimo Evropu.

Expozici bylo možné navštívit pouze do 15. září 2013. V současné době je uzavřena a deinstalována. Více informací.

Podívejte se na video z expozice Amerika.

KAM DÁL?

Exponáty Náprstkova muzea nadchly Maory

Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

Morbidní svátek Dne mrtvých: Mexičané oslavují i na hřbitovech

(dan)