Opráski čerpají z mnoha inspiračních zdrojů

07.03.2014 | Výstava Opráski sčeskí historje 20. století je stále k vidění v Národním muzeu a my vám přinášíme další pohled na tento fenomén.

Opráski pronikly z internetu do Národního muzea

Opráski zamířily do Nové budovy Národního muzea. Na výstavě Opráski sčeskí historje 20. století uvidí návštěvníci 29 komiksových stripů reflektujících české dějiny. Jeden komiksový strip pak byl vytvořen speciálně o Národním muzeu.

V průběhu výstavy Opráski sčeskí historje 20. století přinášíme na portálu Muzeum 3000 průběžně názory odborné i široké veřejnosti na to, jak jsou Opráski vnímány.

Shodou okolností mi právě leží knížka Oprásků na stole, neboť jsem byl požádán o její recenzi pro komiksový server Komiksarium.cz. Ano, humor Oprásků není pro každého. Stejně jako čeština plná přesmyček, slangu internetových diskuzních fór (kde se ostatně Opráski narodily) a dalších zkomolenin, které zejména starší a nezasvěcení čtenáři luští s krajními obtížemi. A pak je třeba vyvrátit další obecně zakořeněný mýtus - ten o příšerné výtvarné úrovni, kterou by zvládlo předškolní dítě,“ říká VHRSTI alias Vojtěch Jurík, člen České unie karikaturistů (ČUK).

Nemyslím si, že by Opráski měly pokleslou výtvarnou úroveň. Jednou ze základních funkcí komiksu je schopnost karikovat. Čím víc kresbu zjednodušíš, tím je přístupnější širšímu publiku, ale nemá mít primárně podbízivou nebo podlézavou funkci. Schopnost karikovat nějaké věci je dar, který nemá každý. A to je právě nadstavba komiksu oproti ostatním obrázkovým příběhům. Schopnost karikovat, kterou autor Oprásků vládne, je pro mě zásadní,“ říká Tomáš Rezek, který vede na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU seminář Jazyk komiksu.

My všichni, kteří jsme někdy v životě zkoušeli něco kreslit, víme, jak neuvěřitelně obtížné je vystihnout podobu člověka (ale i zvířat či jakýchkoliv předmětů) několika málo tahy. Čím jednodušší kresby chcete dosáhnout, tím to máte těžší. Takže pokud někdo dokáže nakreslit Husa, Masaryka, Havla či Smetanu myší (!) tak, že je okamžitě poznáte, může se názorům "chytráků" jenom hlasitě vysmát. A nic na tom nemění ani skutečnost, že navzdory dalšímu z oblíbených mýtů autor nepoužívá k tvorbě svých komiksů program Malování,“ doplňuje Vojtěch Jurík.

 

KAM DÁL?

 

Opráski sčeskí historje 20. století

Opráski v Národním muzeu?

Jsou Opráski dada? Rozhodně ne, říká lingvistka

 

(dan)