Opráski v Národním muzeu?

29. 1. 2014 | Jen vítám. Jen houšť, jen více odvážných netradičních žánrů do smrtelně vážných a symbolicky významných budov, napsal nám příznivce komiksu Opráski sčeskí historje. Komiks bude od 31. ledna 2014 vystaven v Nové budově Národního muzea.

obrázek z komixu

Komiks Opráski sčeskí historje už více než rok baví na internetu početnou základnu svých fanoušků nejen svérázným pohledem na českou historii od nejstarších dob po současnost, ale také specifickým používáním českého jazyka, které někomu připomíná polštinu, jinému zas staroslověnštinu. Nakonec však čtenář zjistí, že se jedná o „umělý“ jazyk, „vynalezený“ autorem komiksu právě pro Opráski.

Komiksové stripy (krátké příběhy) Oprásků mají většinou reálný historický základ, který je doplněn vykonstruovanou pointou, ve které „dostávají na frak“ nejen dějiny, ale i významné historické postavy. Komiks se do nich nevybíravě strefuje a začíná už u jmen: najdeme zde Zmikunda, Huza, Cylira a Metojeda, Fridexe Falcskiho a mnoho dalších.

Přitažlivost celé komiksové sérii dodává i postava autora, který vystupuje pod jménem Jaz a zachovává přísnou anonymitu – na veřejná vystoupení přichází obvykle s maskou jedné z klíčových postav Oprásků, podlého Zmikunda. Svou tvář dosud veřejně neodhalil.

Učiní tak v Národním muzeu?

Vedle mnoha fanoušků a příznivců má však komiks též celou řadu kritiků, kterým vadí jak jeho někdy až brutální pohled na dějiny a „prznění“ české gramatiky: „Nic proti tomu nemám, ale osobně mi naprostá většina z těch komiksů nepřijde ani úsměvná, natož vtipná. Asi si to člověk musí nějakým způsobem oblíbit, aby tomu prominul častou plytkost, povrchnost a usilovnou snahu o "fór". O výtvarné stránce ani nemá cenu hovořit, necítím z toho ani špetku záměrné stylizace či zkatky jako například v slavných komiksech Cyanide & Happines. Chápu ale, že pro autora je zjevně důležitější jeho myšlenka a pro mne nepochopitelné komolení slov. Jinak mi ten komiks nepřijde ničím zvláštní ani přelomový“ říká jedna z respondentek naší miniankety Magdalena.

Také příznivci mají jasno, proč se jim komiks líbí: „Opráski jsou pro mě vítaná změna v prožívání a zobrazování toho, co by se dalo označit jako "české národní dějiny". Sice se v tom stále zrcadlí mýtus pečlivě pěstovaného národního traumatu a "našich slavných proher", ale ten černý humor a sarkasmus je neodolatelný“, říká respondent Petr a s úsměvem ukazuje: „placku se Zmikundem nosím na batohu“.

Proč vlastně Opráski zamířily do Národního muzea? Jisté je, že se jedná o společenský fenomén, který vyvolává diskuzi o tom, jak jsou běžně vnímány a zobrazovány naše dějiny. Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše je vystavení komiksu Opráski výzvou: „Zajímá nás, jaký mají lidé na Opráski názor a do jaké míry jsou benevolentní k odlehčenému a provokujícímu pohledu na české dějiny. Oceňujeme také to, že komiks vzbudil zájem o historii u celé řady lidí.“

Bez ohledu na to, zda jsou Opráski sčeskí historje zatracované nebo zbožňované, jedno je jisté: cestu do mainstreamu si už našly. Byly oceněny Křišťálovou lupou 2013 v kategorii One (wo)man show, komiks vydalo knižně nakladatelství Grada a na sociálních sítích také zaznamenaly velký úspěch. Nyní míří Opráski do Národního muzea, kde se na výstavě Opráski sčeskí historje 20. století představí 29 komiksových stripů reflektujících české dějiny. Jeden komiksový strip pak byl vytvořen speciálně o Národním muzeu. Se stim smiřte!

obrázek z komiksu

A jaký máte názor na Opráski sčeskí historje vy? Pomáhají vzbudit zájem o české dějiny? Jak se vám líbí jazyk Oprásků? Přinášejí něco nového? Diskutujte s námi pod článkem. Své názory můžete zanechat také přímo ve výstavě, kde bude k tomuto účelu zřízená zeď, na které bude možné zanechat komentář.

Nebo se můžete v  on-line rozhovoru zeptat na to, co vás k Opráskům zajímá, přímo jejich autora Jaze, který bude společně s komisařem výstavy Martinem Sekerou odpovídat na vaše dotazy ve středu 19. února 2014 od 11 hodin na portálu Muzeum 3000.

Otázky k on-line rozhovoru můžete klást s předstihem zde.

 

KAM DÁL?

Prošla koncentračním táborem, tance se však nevzdala

Všichni by chtěli na výstavu Peníze do Národního muzea!

Vynášeni do nebes, vláčeni blátem: T. G. Masaryk

Zapomenuté osobnosti muzea: muž bez tváře Václav Schulz

V Náprstkově muzeu najdete přehlídku mořských bestií

 

(dan)


Diskuse

ne každý je kovaný v historii pan Tau 29. ledna 2014 21:28
Proti M. 29. ledna 2014 22:00
Jasně pro !!! Brebick 30. ledna 2014 9:12
Proč v muzeu? pavel 30. ledna 2014 10:20
příspěvek Zdena Skopalová 30. ledna 2014 14:49
dva měsíce Petr Chval 31. ledna 2014 23:53