Jak se vám líbí Opráski v Národním muzeu?

12.02.2014 | Ani ne dva týdny jsou komiksové stripy Oprásků sčeskí historje vystaveny v Nové budově Národního muzea. Za tu dobu se na jejich adresu sešlo mnoho názorů.

Opráski vzaly muzeum útokem

Jsou hezký, ale nedají se přečíst/Opráski jsou skutečným fenoménem. Originální, neotřelé/Asi se s tím budu muset smířit/ Připomínají mi komentáře videí na youtube/

Podobnými postřehy od návštěvníků se to ve výstavě Opráski sčeskí historje 20. století, kterou najdete v Nové budově Národního muzea, jen hemží. Výstavu 29 komiksových stripů, které se nejprve staly fenoménem na internetu a v krátké době pronikly i do Národního muzea, návštěvníci rozhodně neminou. Výstavou Oprásků mohou zakončit prohlídku výstav Peníze a Aféry. Mezi vystavenými stripy je i příběh věnovaný Národnímu muzeu. Čeho se týká, nebudeme prozrazovat, ale nápovědou může být obratel mořského savce, který je pod stripem vystaven.Strip o československém politikovi Aloisu Rašínovi

Za dobu výstavy se sešly podněty z různých stran názorového spektra, které snad pomohou objasnit důvody popularity tohoto komiksu a to, zda přitáhne pozornost veřejnosti k našim dějinám. Na adresu Oprásků zazněly v uplynulých dnech nejrůznější názory, které dokazují, že svůj pohled může mít každý. Každý má svůj osobní vkus, kterým primárně posuzuje, zda se mu daná věc líbí, ať už se jedná o "laika", tvůrce komiksu nebo odborníka na obor historie nebo jazykovědy.

Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze o Opráscích říká: "Neodpovídá se mi na to snadno, protože se mi Oprásky vůbec nelíbí a vlastně nevím proč. Pokoušel jsem se tuhle pachuť na jazyku (asi jako od studeného loje) nějak analyzovat a nikdy jsem nedošel k ničemu uchopitelnému. Snad jen - ale to je jen zlomek toho pocitu - že jakkoliv mi nevadí jazykové pitvoření, toto mi připadá poněkud nenápadité. S jazykem se dají dělat mnohem zábavnější věci, jak třeba ukazují oba geniální překlady pana Kaplana. Ale ptáte-li se na fenomén - nu něco popularita Oprásků asi vypovídá o naší společnosti. Ale co, to je otázka!

A co vy, jak se díváte na fenomém Oprásků?

Barbora Osvaldová, vedoucí katedry žurnalistiky na Fakultě sociální věd UK nám napsala: "Reakce publika na webu, které nejen vzala výklad (dějin, který předkládají Opráski - pozn. aut.) za svůj, ale vyjadřuje se podobným jazykem a vytváří nová slova v intencích komiksu, signalizuje, že odstup od oficiální historie je pro internetovou generaci osvobozující. Za výzkum by stálo, z jaké věkové kategorie publika jsou, jaké mají vzdělání a co na komiksu oceňují. Také by stálo za zjištění, jak dlouho může tato podoba „historje“ na webu existovat, než se autor i recipienti unaví a zájem začne klesat. Na každý pád je jasné, že ohlas svědčí o tom, že podobný výklad je brán jako osvěžení."

V on-line rozhovoru na portálu Muzeum 3000 se můžete ptát přímo autora Oprásků Jaze, na to, co vás k Opráskům zajímá. Jaz bude společně s komisařem výstavy Martinem Sekerou odpovídat na vaše dotazy ve středu 19. února 2014 od 11 do 12 hodin.

Otázky k on-line rozhovoru můžete klást s předstihem zde. Položené otázky se zobrazí až po zodpovězení.

 

KAM DÁL?

 

Opráski v Národním muzeu?

Křest knihy Opráski sčeskí historje

Komentované prohlídky pro Neslyšící

 

(dan)