09.01.2014 | Co způsobilo současnou ekonomickou krizi? Jak ovlivňuje krize život firem a institucí? To se dozvíte v první veřejné debatě z cyklu Peníze hýbou světem.
Prví debata je věnována současné ekonomické krizi a uskuteční se ve čtvrtek 16. ledna 2014 od 18 hodin v Nové budově Národního muzea. Debaty se jako hosté zúčastní pedagog Institutu ekonomických studií FSV UK a odborník na hospodářské krize Jaromír Baxa, rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls, zástupce ředitele pro výzkum, CERGE-EI Marek Kapička, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha, a.s. Petr Koblic, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a guvernér České národní banky Miroslav Singer. Debatní cyklus je pořádán jako součást výstavy Peníze.
Ekonomická krize, které svět čelí soustavně od roku 2008, je podle některých zdrojů druhým největším propadem světových ekonomik od Velké hospodářské krize, která udeřila ve 30. letech 20. století. Přední ekonomové řeší otázky, jak se vypořádat se situací: Vede cesta z krize ven skrze úsporná opatření, nebo naopak skrze promyšlené investice? Jak úzce spolu souvisí podoby krize v jednotlivých národních ekonomikách? Jsou krizí ovlivněny negativní společenské jevy posledních let?
V rámci výstavy Peníze vystavuje Národní muzeum první vydání Smithova stěžejního díla Bohatství národů (1776) a zároveň i první vydání Marxova Kapitálu (1867).V jejich dílech je i dnes možno hledat inspiraci pro otázky spojené s dnešní ekonomickou krizí.
Tyto unikátní tisky pro výstavu zapůjčila Národní knihovna ve Vídni a Vědecká knihovna v Olomouci.
Ideálním fungováním moderních ekonomik se zabývají učenci již od dob Adama Smithe, skotského filozofa a ekonoma, který žil mezi lety 1723 a 1790. Za základní dílo popisující fungování kapitalistické společnosti bývá považován jeho Bohatství národů (Pojednání o podstatě a původu bohatství národů). Čerpali z něj nejen liberální ekonomové (Ricardo, Hayek), ale byl jím ovlivněn i Karel Marx. Smithovo dílo z let 1768–1773 (vyšlo 1776) je založeno na teorii spontánního řádu – svoboda, konkurence a dělba práce jsou nezbytnými předpoklady bohatství všech členů společnosti. Používá poprvé podobenství o neviditelné ruce trhu. Smith se opíral o analýzu manufakturního kapitalismu. V Bohatství národů soudí, že dělník může pracovat jen za minimální mzdu, aby obnovoval pracovní sílu; postavení vlastníka kapitálu je podle Smithe nadřazené a zatížené větší zodpovědností.
O sto let později píše Karel Marx svůj Kapitál (1867–1883), který je analýzou a kritikou kapitalistické společnosti, hlavně kapitalistického výrobního způsobu a distribuce statků. Zabývá se pojmy užitná a směnná hodnota zboží, vytváří pojmy nadhodnota a nadpráce. Popisuje formy oběhu kapitálu a přeměny nadhodnoty v zisk. 1. díl vyšel za Marxova života, 2. a 3. díl vydal z jeho pozůstalosti Bedřich Engels. Do češtiny jej přeložil Theodor Šmeral a v českých zemích Kapitál vycházel v letech 1913–1929.
Marx předpovídal, že díky vývoji výrobních sil se kapitalistický systém výrobních vztahů stane nevyhovujícím, a bude vystřídán systémem novým. Protože proletariát získával stále menší podíl bohatství, prohlubovala se bída a životní úroveň příslušníků této vrstvy klesala. Masová mizérie, útisk a vykořisťování vyvolávaly pnutí, v jejichž důsledku Marx předpovídal kolaps kapitalismu.
Jak se ukázalo po druhé světové válce, vypořádat se s touto hrozbou bylo možné prostřednictvím sociální politiky, poskytující v případě nutnosti záchrannou síť širokým vrstvám obyvatelstva. Sociální politika se stala nástrojem udržování společenského konsenzu.
Zajímá vás téma současné ekonomické krize? Zúčastněte se veřejné debaty v Národním muzeu ve čtvrtek 16. ledna 2014 od 18 hodin.
Nebo můžete do čtvrtka 16. ledna do 12.00 v diskuzi pod tímto článkem položit některému z hostů s předstihem dotaz.
Hosté se dotazy pokusí zodpovědět během debaty, jejíž audiozáznam bude od pondělí 20. ledna vyvěšen na portálu Muzeum 3000.
KAM DÁL?
Výstava Peníze představí i hazardní hry
VIDEO: Výstava Peníze vás roztančí
(dan)
zdražování potravin | Stránská | čtvrtek 16. ledna 2014 10:21 |
krize a kultura | Jana | čtvrtek 16. ledna 2014 11:14 |
intervence? | Petr | čtvrtek 16. ledna 2014 11:51 |
Německo? | Jára Z. | čtvrtek 16. ledna 2014 11:53 |
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!