Indiáni obsadili Náprstkovo muzeum!

25.10.2012 | Bledé tváře návštěvníků v ohrožení! Zachrání je ovšem nerozlučná dvojice Vinnetou a Old Shatterhand. Prožijte si znovu dobrodružství dětských let na výstavě Po stopě Karla Maye.

foto: indiánský průvod Prahou jako součást otevření výstavy Po stopě Karla Maye

Spisovatel Karel May se stal legendou již za svého života. Příběhy Vinnetoua, Old Shatterhanda, Kara ben Nemsího a dalších hrdinů fascinovaly jeho současníky už od konce 19. století. Spisovatel prohlašoval, že příběhy v jeho knihách se mu skutečně udály. V dobách stoupající slávy objížděl Evropu a na setkáních se čtenáři barvitě líčil dobrodružné události, které se mu na jeho cestách staly. Byl velmi dobrým řečníkem a vypravěčem.

Faktem ovšem bylo, že Karel May v době, kdy začaly vycházet jeho velké romány z prostředí Orientu a Divokého Západu, tato místa nikdy nenavštívil. Čtenáři mayovek vděčí za desítky knih jen a pouze jeho bohaté fantazii. V dobrodružných příbězích, které si May vysnil o svém životě, vystupoval pochopitelně jako hlavní postava. Díky nezměrné píli a talentu se mu podařilo svoje představy přenést na papír tak věrně, že mu je široké masy čtenářů uvěřily. Spisovatel později neváhal tento obraz sebe coby neohroženého dobrodruha posilovat na setkáních s čtenáři po celém světě.

Ke konci života upadl ale v nemilost veřejnosti, když vyšlo najevo, že nejenže si své romány vysnil, ale i to, že je mužem s kriminální minulostí. Jeho ranná literární díla, kterými se pokoušel uživit, patřily mezi literaturu nevhodnou pro mládež. Léta bojoval Karel May za to, aby dokázal, že tyto jeho ranné romány, (které psal navíc anonymně), byly do "mravy ohrožující" podoby upraveny až bezskrupulózním vydavatelem. Posledních třináct let svého života strávil Karel May u soudů bojem za očištění svého jména. Z této doby pochází také jeho nejtemnější romány.

Avšak nejznámější díla Karla Maye pocházejí z jeho šťastnějšího období. Romány jako Karavana otroků, Syn lovce medvědů, Divokým Kurdistánem, Vinnetou a další znají generace čtenářů, kteří už přes sto let podléhají znovu a znovu volání dálek a romantiky. Mayovy příběhy se od dvacátých let začaly i filmovat, ale doba před druhou světovou válkou spisovateli nepřála. Obnovený zájem o jeho dílo přinesl od konce padesátých sérii filmových zpracování, z nichž nejznámější jsou v Česku filmy Poklad na stříbrném jezeře a Vinnetou I. - III. z let 1962 -1965. Tyto německé filmy s Pierrem Bricem (Vinnetou) a Lexem Barkerem (Old Shatterhand) se staly v tehdejším Československu doslova kultem.

Na výstavě Po stopě Karla Maye, která se v roce 2012 symbolicky otevírá při příležitosti 170 let od narození spisovatele a padesáti let od natočení Pokladu na stříbrném jezeře, najdou návštěvníci nejrůznější bizarní projevy tohoto kultu - Old Shatterhandovu medvědobijku či Vinnetouovu stříbrnou pušku, ale i kuriozity jako největší a nejmenší ztvárnění Old Shatterhanda a Vinnetoua či "kouzelnou" kulku Kara ben Nemsího, odlitou na katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty.

Na výstavě ožijí zástupy kladných i záporných postav - indiánů, kovbojů, traperů, ale i beduínů a Kurdů z Mayových románů. Návštěvník spatří reálné předměty indiánských kultur i orientálního světa, které zároveň sehrály významné role v Mayových dílech. Pobaví se i vtipy na mayovská témata.

Výstava také vůbec poprvé představí návštěvníkům dosud neznámé archiválie týkající se Karla Maye v kontextu českých zemí.

„Výstava spojuje Mayovy romány v knihách i filmových zpracováních s reálnými předměty ze zemí, kde se jeho příběhy odehrávaly. Vtáhne návštěvníka do světa neohrožených hrdinů i podlých padouchů, učiní z něj stopaře, umožní mu stvořit si své indiánské jméno a v neposlední řadě ho i pobaví,“ poznamenává autor výstavy Petr Mašek.

Velký zájem o výstavu v den jejího otevření ve středu 24. 10. 2012 dokazuje, že duch mayovek je stále živý. Na výstavě se sešli pamětníci, kteří Vinnetoua poprvé četi v době mezi dvěma světovými válkami, generace dnešních třicátníků s malými dětmi, i ti, jejichž dětství zasáhly poprvé filmová zpracování z šedesátých let. Davy proudící do Náprstkova muzea ukazují, že Karel May dokázal stvořit nadčasový obraz boje dobra se zlem, který stále zaujímá a inspiruje.

Podívejte se fotografie z vernisáže!

gallery

Národní muzeum zve všechny milovníky mayovek a indiánek do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur na novou výstavu Po stopě Karla Maye z výstavního cyklu Monarchie.

 

(dan)