FOTOGALERIE: Vilu na Krymu manželé Kramářovi milovali

12.08.2014 | Vilu Barbo na poloostrově Krymu navrhl manželům Kramářovým slavný architekt Jan Kotěra v roce 1902. Honosná vila v antikizujícím stylu patřila Karlu a Naděždě Kramářovým až do roku 1917, kdy jim byla v důsledku ruské Říjnové revoluce vila zkonfiskována.

Karel Kramář se s Nikolajevnou Naděždou Abrikosovou seznámil v roce 1890. O deset let později se vzali poté, co se manželství Naděždy Nikolajevny rozpadlo. Jejich svatba proběhla na Krymu, k němuž měli oba manželé vřelý vztah. V roce 1902 architekt Jan Kotěra zpracoval návrh vily Barbo.

Originální návrhy na podobu vily Barbo a jejího okolí byly pro Naděždu Kramářovou příliš moderní. Přála si velkolepou vilu v antikizujícím stylu. Vila Barbo na Krymu po dokončení.Po dlouhých debatách a rozepřích nakonec Jan Kotěra Naděždinu představu akceptoval, ale konečná podoba vily s bosovaným zdivem a sochařskou dekorací byla dokončena již bez Kotěrovy účasti.

V letních měsících se vila Barbo stala nejen místem setkávání s přáteli, ale hlavně odpočinku manželů Kramářových. Karel Kramář pod pergolou vily Barbo v roce 1913.

Terasa vily Barbo byla oblíbeným místem, kde manželé sedávali s přáteli. S výhledem na Černé moře popíjeli čaj ze samovaru nebo víno a Kramář si mohl zapálit doutník (pravděpodobně roku 1913).Do vily Barbo zvali manželé Kramářovi rádi přátele i umělecké osobnosti, Naděžda Kramářová zde chtěla vybudovat umělecký salon. Snímek z roku 1910.Na závěr léta vilu Barbo navštěvovali přátelé z Čech. V roce 1913 se zde sešli, zleva: neznámý manželský pár, Karel Kramář, gynekolog Karel Pawlik, Naděžda Nikolajevna Kramářová, dramatik Václav Tille.

Poslední prázdniny ve vile Barbo. Naděžda Nikolajevna Kramářová se prochází pod pergolou vily v létě roku 1913. Následujícího roku vypukla první světová válka a po válce vilu zabavili komunisté. Naděžda se už na Barbo nikdy nevrátila.


Další fotografie manželů Kramařových naleznete na portálu eSbírky, kde se nacházejí vybrané části sbírek Národního muzea a dalších českých kulturních institucí. Z pohodlí vlastního domova si můžete prohlédnout unikátní předměty, jakými jsou japonské dřevořezy, rukopisy a staré tisky, skvosty archeologických sbírek a mnoho dalšího.

 

 

KAM DÁL?

 

Maryšu najdete nově i na eSbírkách

Křehká krása uchovaná na skle: fotografie Karla Váni

Česká muzea a galerie můžete navštívit i z pohodlí domova

 

 

(dan)