Fabergého vejce je již přes sto let symbolem luxusu

25.02.2014 | Když se před pár dny otevřely dveře rezidence nyní již bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, nestačili se zvědaví návštěvníci divit luxusnímu vybavení, které ve vile našli. Mezi mnoha drahocennými předměty se objevil i jeden, který je symbolem luxusu už více než sto let - klenotnický "majstrštyk", Fabergého vejce.

Michail Evlampievič Perchin, fa Fabergé, konec 19. století, Rusko, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Toto růžové vejce najdou návštěvníci Národního muzea na výstavě Peníze

Originální Fabergého vejce, jedny z nejluxusnějších klenotů světa, pocházejí z dílny Petera Carla Fabergého, který je mezi lety 1885 až 1917 vyráběl pro carskou rodinu z dynastie Romanovců a výjimečně také pro jiné bohaté klienty. Fabergého vejce bylo k vidění i na výstavě Peníze v Nové budově Národního muzea. Na výstavu je zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Rodinný původ Petera Carla Fabergé byl velmi pestrý; matka pocházela z Dánska a otec byl baltský Němec hugenotského vyznání. Fabergé se narodil roku 1846 v Petrohradě, kde jeho otec provozoval klenotnictví. Rodina se roku 1860 přestěhovala do Drážďan, aby se o deset let později vrátila do Petrohradu, kde mladý Fabergé převzal rodinnou firmu. Vedle rodinného klenotnictví se věnoval i práci pro petrohradskou Ermitáž, kde společně s bratrem restaurovali a katalogizovali předměty ze sbírky klenotů.

Poté, co se Fabergému podařilo dostat do blízkosti cara Alexandra III., vyrobil poprvé roku 1885 pro carskou rodinu "velikonoční" vajíčko neuvěřitelné hodnoty – slavné Fabergého vejce (Яйцо Фаберже́ ) bylo na světě.

Carská rodina se tradičně o Velikonocích obdarovávala zdobenými vejci, ale luxusní zlatnický kousek, to bylo něco zcela nového.

Detail růžového Fabergého vejce z výstavy PenízeAž do smrti cara Alexandra III. dostávala jeho manželka vždy o Velikonocích jedno bohatě zdobené Fabergého vejce, a poté převzal tradici car Mikuláš II., který těmito luxusními dárky obdarovával až do roku 1917 svou matku a manželku.

Fabergého vejce byla vyrobena ze zlata, perleti či jiných drahých materiálů, byla dutá a ukrývala v sobě většinou další cenné předměty – miniatury obrazů, diamanty vykládanou sadu na manikúru, zmenšeniny kočáru, květin, plachetnice, paláce nebo vláčku. To nejdražší bylo vyrobeno roku 1913 pro matku cara Mikuláše II. k příležitosti 300. výročí trvání dynastie Romanovců.

Peterovi Carlu Fabergému se podařilo do své dílny získat věhlasné zlatníky té doby, jako byl Michail Evlampievič Perchin nebo Henrik Wigström, kteří se podíleli na výrobě slavných vajec. Fabergého firmě se vedlo a expandovala do Moskvy, Oděsy, Kyjeva a Londýna. Zaměstnávala stovky pracovníků, kteří se podíleli na speciálních zakázkách pro šlechtické rodiny, na výrobě klenotů a štrasové bižuterie. Roku 1897 byl Fabergému propůjčen švédským královským domem titul královského dvorního zlatníka. Jeho práce byla o tři roky později prezentována na světové výstavě v Paříži.

Revoluce učinila všemu konec.

Poté, co vypukla v Rusku Říjnová revoluce, prodal Fabergé firmu svým zaměstnancům a uprchl do zahraničí. Zemřel roku 1920 ve švýcarském Lausanne. Synové Eugène a Alexander obnovili po jeho smrti zlatnickou výrobu. Současnost značky Fabergé se velmi liší od původního konceptu.

Originální Fabergého vejce jsou symbolem luxusu i dnes. Roku 1902 vyrobila Fabergého dílna růžové vejce s motivem hodin pro bankéřskou a průmyslnickou rodinu Rotshildů. To se v roce 2007 vydražilo v londýnské aukční síni Christie's za rekordní sumu blížící se 358 milionům korun. Ukrajinský magnát Viktor Vekselberg neváhal za originálních 9 – 11 Fabergého vajec (údaje o jejich počtu se různí) utratit v roce 2004 mezi 90 až 120 milióny dolarů.

Pravděpodobně novodobou kopii Fabergého vejce naleznete na výstavě PenízeZlatník Michail Evlampievič Perchin je uváděn jako autor růžového Fabergého vejce, které najdete na výstavě Peníze. Vystaveno je společně s vejcem červeným, skrývajícím vevnitř malou květinu. Tento kousek je však pravděpodobně novodobou kopii. Komisař výstavy Vojtěch Poláček k tomu říká: "Jejich detailní fotodokumentaci jsme posílali na expertízu do USA panu dr. Gézovy von Habsburg, největšímu žijícímu expertovi na Fabergého vejce. To červené je pravděpodobně padělek z 90. let 20. století z Petrohradu. Podle dr. Habsburga se vlastně vůbec nejedná o vejce, ale o kopii lahvičky na parfémy z Fabergého dílny, jejíž originál je v Matilda Gedding Gray Foundation Collection v USA. To růžové by naopak mělo být pravé. Je z majetku zámku Konopiště, nedaleko Prahy, kde žil před 1. světovou válkou následník rakouského trůnu arcivévoda Franz Ferdinand. Zdá se tedy, že toto vejce mohlo patřit přímo panovnické rodině Habsburků."

Obrovská cena originálních Fabergého vajec vede k tomu, že se na trhu objevuje celá řada jejich padělků a napodobenin.

Ta originální mají tzv. ruský imperiální standard pro zlato ryzosti: (ryzost 56 zolotniků - 583/1000), který slouží k rozpoznávání neobratných padělků.

Navštivte výstavu Peníze v Nové budově Národního muzea a seznamte se nejen s luxusními předměty, jako jsou Fabergého vejce, největší diamant v českých muzejních sbírkách nebo zlatý stodukát císaře Ferdinanda III. Na výstavě se seznámíte s fascinujícím světem peněz v širších kulturních souvislostech.

 

FOTOGALERIE

gallery

 

KAM DÁL?

 

Výstava Peníze představí i hazardní hry

Národní muzeum vystaví zlato a brilianty

VIDEO: Výstava Peníze vás roztančí

(dan)


Diskuse

Peter Carl Fabergé a jeho dílo MJa sobota 1. března 2014 11:30