08.08.2016 | Třicátá léta přinesla velké vystřízlivění. Černý pátek na newyorské burze v roce 1929 ukončil období rozkvětu a rozkolísal celosvětovou ekonomiku. Následné období hospodářské krize zasáhlo do všech aspektů lidského života, včetně oblékání.
Reklama na umělé hedvábí s Adinou Mandlovou, Pestrý týden 1934. Zdroj: Národní muzeum
Marie Spejchalová v plesových šatech, 1936. Zdroj: Národní muzeum
Ve 30. letech se sukně opět prodloužily a pas se vrátil na své místo. Silueta zůstala štíhlá, na rozdíl od předchozího období však byl kladen důraz na ženské křivky. Štíhlý pas ještě zvýrazňovaly vycpávky v ramenou, bohaté rukávy nebo kožešinové přehozy.
Módní návrhářka Madeleine Vionnet, která se nechala inspirovat antickými splývavými róbami, přišla s unikátním „šikmým střihem“. Díl střižený v úhlu 90° k materiálu byl totiž elastický a dalo se s ním lépe pracovat než s díly střiženými po osnově látky. Díky této novince mohly vzniknout splývavé róby zvýrazňující ženské linie, zejména boky.
Návrh Hedviky Vlkové na společenské šaty, Eva 1934. Zdroj: Národní muzeum
Nezbytným doplňkem každé dámy byl klobouček, který se nosil nasazený mírně na stranu. Mohl mít širokou nebo různě tvarovanou krempu. Prim v této době hrály kratší účesy s pokládanou vlnou a odkrytýma ušima. Díky slavným herečkám začaly ženy upřednostňovat blond barvu vlasů.
Líčení bylo podobné jako v předchozím období. Úzké obočí a červené rty však byly doplněny ještě černou linkou na horním víčku. Do módy začaly přicházet světlejší stíny a na trh se dostávají různé vymoženosti, jako voděodolná řasenka.
V roce 1939 byly na americký trh uvedeny nylonové punčochy. Měly takový úspěch, že během prvních hodin jich bylo prodáno 5 milionů. Není divu, hedvábné punčochy, které se nosily dříve, nebyly dostupné pro každého a s ekonomickou krizí jejich cena ještě vzrostla. V Československu v roce 1941 známý vědec Otto Wichterle také nezávisle vytvořil polyamidové vlákno, které bylo téměř totožné s nylonem. Také se z něj daly vyrábět punčochy a vlákno dostalo název silon. Na průmyslovou výrobu silonek si však ženy z Československa musely počkat až do 50. let.
>> Zajímá vás móda let minulých? Navštivte výstavu Retro v Nové budově Národního muzea.
Odpolední komplety v módní štíhlé linii, Práce ženy 1935. Zdroj: Národní muzeum
(EK)
HistorieArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!