Neviditelné figuríny

15.06.2016 | Výstava Retro je nejen pěknou ukázkou módy minulých let, ale přináší do České republiky zcela nový výstavní prvek. Jsou jím takzvané neviditelné figuríny, inspiraci pro ně čerpaly autorky výstavy v zahraničí. V našem videu restaurátorka Dana Fagová poodhalí jejich výrobu.

Fotografie. Korpus je zcela potlačen do pozadí. Zdroj: Národní muzeumŠaty vznášející se samy ve vzduchu, nebo oblečené na neviditelné manekýně – přesně tak působí nainstalovaný oděv na nové výstavě Retro v Nové budově Národního muzea. Autorky si tento nápad přivezly až z dalekého Španělska, konkrétně z Cristóbal Balanciaga Museoa, kde jsou oděvy vystavovány právě tímto způsobem.

Krejčovské panny nebo jiné figuríny, na kterých se oděvy obvykle předvádějí, totiž často působí rušivě, zatímco „neviditelná figurína" je zcela potlačna do pozadí a návštěvník ji téměř nezaznamená. Šaty tak působí vzdušně, ale zároveň zůstavají vytvarovány.

Samotný korpus neviditelné figuríny je vyroben vždy na míru ke každému vystavenému kusu oděvu. Základ korpusu je tvořen z papíru a plátna a jeho přesná výroba patří k tajnému know-how restaurátorek Národního muzea. Tento korpus je lehký a pevný, ale zároveň se snadno opracovává. Když je jeho tvar konečný, je potažen bavlněným úpletem, který svojí barvou odpovídá oděvu, který na něm bude vystaven. Korpus a oděv se tak slévají dohromady a vytváří iluzi šatů vznášejících se ve vzduchu. Na výstavu Retro bylo těchto neviditelných figurín vyrobeno téměř 80 kusů.

Fotografie. Každý korpus vznikal na míru oděvu, který na něm bude vystaven. Zdroj: Národního muzea


 

Kam dál?

(EK)

Výstavy