Vzpomínky veřejnosti putují do Národního muzea

23.05.2013 | Národní kronika, kterou během minulého roku plnily vzpomínky současníků, míří do Národního muzea. Vzpomínky veřejnosti se budou archivovat v Národním muzeu na 1000 let. Národní kronika se má stát významným doplňkem "velkých" dějin, který v budoucnu historikům umožní do hloubky zachytit současnou dobu. Zároveň má sloužit jako mezigenerační zprostředkovatel informací o době nedávno minulé.

 

Cílem Národní kroniky, která vzniká v rámci projektu SENSEN (Senzační senioři), je vytvořit co možná největší digitální archiv malých i větších událostí osobního, místního i celospolečenského významu. Projekt Nadace Charty 77 / Konta BARIÉRY je zaměřen na podporu aktivního a plnohodnotného života seniorů. Na projektu se podílí také Národní muzeum.

V Národní kronice budou zachyceny jak vzpomínky seniorů na dobu minulou, tak aktuální události, které prožívají. Národní muzeum stálo u zrodu tohoto projektu a podílelo se na vytváření jeho základního konceptu a metodiky. Na základě doporučení historiků a etnografů vzniklo stávající rozčlenění Národní kroniky na jednotlivá témata.

Všechny vzpomínky, které se za rok podařilo shromáždit, budou uloženy na jednom datovém nosiči. Aby se tyto vzpomínky zachovaly i pro daší generace, bude nosič archivován v depozitářích Národního muzea na příštích 1000 let. Nosič byl předán Národnímu muzeu slavnostně dne 23. května 2013.

"V roce 2014 plánujeme výstavu, která by reflektovala vzpomínky seniorů zachycené v Národní kronice. Muzejní práce je založena na kontaktu instituce s lidmi, kteří do muzea přináší své osobní příběhy. Každodennost je důležitým pilířem muzejní práce, protože Národní muzeum má povinnost dokumentovat současnou společnost a projekty jako je Národní kronika tvoří důležitou součást této dokumentace," dodává historik Marek Junek.

datový nosič projektu Národní kronika se vzpomínkami

Zkoumání každodenního života je tendence, která se v oboru historiografie (dějepisectví) objevila už okolo poloviny 20. století zejména díky francouzské historiografické škole Annales. V českých zemích se výzkum každodenního života stal důležitou součástí dějepisectví po roce 1989.

KAM DÁL?

Přispějte do Národní kroniky. Váš záznam uchová po celé generace

Držíme krok s Národním muzeem

Uchovejte rodinnou historii v Národním muzeu!

 

(dan)


Diskuse

Prosím, co to je za datový nosič? Miki úterý 28. května 2013 22:51
nosič Národní muzeum středa 5. června 2013 10:03