Přispějte do Národní kroniky. Váš záznam uchová po celé generace

23.05.2012 | Unikátní projekt Národní kronika se chce stát co možná největším archivem všech událostí, které ukazují na dobu a na souvislosti svého vzniku. Přispějte do něj svým poznatkem!

gallery item video

Cílem Národní kroniky, která vzniká v rámci projektu SENSEN (Senzační senioři), je vytvořit co možná největší digitální archiv malých i větších událostí osobního, místního i celospolečenského významu. Projekt Nadace Charty 77 / Konta BARIÉRY je zaměřen na podporu aktivního a plnohodnotného života seniorů. 

"Víme, že na celém území republiky žijí zajímaví a schopní lidé, jimž není lhostejný život se všemi jeho problémy, otevřenými otázkami a velkými tématy. Takové lidi chceme nalézat mezi seniory, chceme se s nimi spojovat ve snaze pozitivně měnit sociální realitu, bourat staré a mnohdy pevné bariéry a překonávat stereotypy. Dáváme si nelehké cíle: chceme, aby se projekt SENSEN stal navíc účinným nástrojem proti vážnému a bolestivému problému zralého věku – osamění," uvedl Zdeněk Procházka, ředitel projektu SENSEN.

gallery item video

Informace, které díky přispěvatelům získá Národní kronika, budou uloženy na velmi spolehlivý pevný nosič. Příštím generacím budou sloužit i jako badatelský zdroj. O jejich uložení pro příští generace se postará Národní muzeum, které je jedním z garantů projektu.

„Co se týká uložení samotného nosiče s příběhy, bude uchován na tajném místě v trezorech, stejně jako nejcennější předměty českého národního kulturního dědictví, například keltská hlava, diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové nebo zlatý stodukát Ferdinanda III.,“ uvedla Ivana Havlíková, vedoucí Oddělení vnějších vztahů.

Národní kroniku nemůže naplnit pouze jeden jediný člověk

Národní kronika bude jednou ročně slavnostně archivována na bezpečném a z hlediska našich dějin symbolickém místě. Každý přispěvatel obdrží po skončení kalendářního roku umělecký certifikát, který potvrdí jeho záznam v Národní kronice a stručně popíše jeho obsah, navíc bude zařazen do soutěže o zajímavé ceny.

„Já nyní píši již 106. svazek svých pamětí. Jelikož nevím, zda stihnu alespoň jeden souhrnný svazek vydat, velice apeluji na všechny, kdo může sám za sebe či za někoho dalšího vložit jakoukoli událost, která se okolo nás děje, abychom zachovali pro další generace co nejvíce z dění okolo nás,“ řekl Zdeněk Mahler, patron pilíře Národní kronika.

„SENSEN považujeme za společensky velice užitečný projekt. Úkolem Národního muzea je zachovat pokud možno dokonalý obraz naší současnosti pro budoucí generace. Jde nám především o všední zážitky, o každodennost. S tím nám nyní díky projektu SENSEN může pomoci i veřejnost,“ vysvětlil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Náhrdelník Naděždy Kramářové, manželky prvního československého premiéra Karla Kramáře, vznikl asi roku 1910, kdy s ním byla majitelka vyfotografována. Předmět je odlit a vytepán ze slitiny zlata a stříbra (tzv. elektrum) a složen ze tří částí - přívěsku ve tvaru pěticípé hvězdy, mezičlánku trapézového tvaru a řetězu. Posázen je 148 diamanty.

O čem psát?

Na výběr je z mnoha témat. V každé rodině se totiž občas vyskytnou události, které je vhodné zaznamenat pro budoucnost. Může jít o narození dítěte, sňatek, promoci, dokončení nového domu, zajímavou cestu, podnikatelský úspěch, dožití významného věku, vyléčení nemoci, ale i úmrtí nebo nešťastnou událost.

Může jít i o jevy a skutečnosti se širším významem – památná místa, historii skoro zapomenutou, skvělé osobnosti, slavnostní události, proměny obcí a krajiny, stavby atd.

Mnohé z těchto faktů zůstávají skryty v rodinných nebo lokálních archivech a často se na ně zapomíná.

Tím, že je v Národní kronice uchováme pro budoucnost, vznikne významný doplněk dějin, který v budoucnu nejenom historikům umožní do hloubky poznat současnost. Národní kronika je připravena přijmout a na 1000 let zachovat vše, co její přispěvatelé pokládají za důležité, aniž by tyto záznamy nějak upravovala, vybírala nebo hodnotila jejich závažnost.

Sdělte nám svůj názor na projekt SENSEN. Budete využívat možností, které nabízí? Dne 30. května v době od 11:00 do 12:00 proběhne na webu Muzeum3000 také online rozhovor s ředitelem projektu SENSEN Zdeňkem Procházkou a historikem Národního muzea Markem Junkem. Otázky můžete pokládat již dnes.

(adr)


Diskuse

Opožděný dopis Ing. Jiří Řeřicha pátek 24. května 2013 0:37
Jak četnický strážmistr zabránil masakru,možná i… František Schmíd Červená Řečice 195 čtvrtek 20. června 2013 12:00
Jak přispět? Národní muzeum pátek 21. června 2013 13:03
Husy, husy, naše husy. Ing. Alois Košťálek pondělí 8. července 2013 12:16
z rodinné kroniky Jiří Roškot úterý 14. února 2017 23:01