Prohlédněte si 3D rekonstrukci prvohorního moře

19.06.2015 | Přijďte na novou výstavu Jak se bude jmenovat? a ponořte se pod hladinu dávných moří, která se rozprostírala v místech, kde denně chodíte.

záběr z 3D rekonstrukce - devonský korálový útes

Filmy představující svět v dávné minulosti prostřednictvím 3D počítačových rekonstrukcí jsou v posledních letech oblíbeným způsobem, jak přiblížit práci paleontologů široké veřejnosti. Až na výjimky jsou však tyto rekonstrukce věnovány populárním dinosaurům nebo vyhynulým savcům. Počítačové rekonstrukce prvohorních moří (obzvláště těch, která se před stovkami milionů let rozprostírala na našem území) však nejsou tak obvyklé.

Podívejte se na upoutávku z filmu Prvohorní moře barrandienu, který naleznete ve výstavě Jak se bude jmenovat? v Nové budově Národního muzea:

Snímek Prvohorní moře barrandienu nabízí unikátní možnost nahlédnout pod hladinu dávno zaniklých moří. Ve 33 minutách provede časovým úsekem trvajícím 100 miliónů let. V kambrickém moři z období před 510 milióny lety se tak před zraky diváků prohánějí nejen všem známí trilobiti, ale také další podivní tvorové, jako je například bizarní Hallucigenia. Na dně ordovického moře zase čeká celé společenstvo rozličných živočichů, kteří zde žili před 454 miliony lety. Jsou mezi nimi ostnokožci, členovci nebo medúzám příbuzné konulárie. V siluru, před 427 milióny lety, se pak objevily první suchozemské rostliny rodu Cooksonia. Díky filmu ožije i 410 miliónů let starý korálový útes, který se v devonu nacházel v místech dnešních koněpruských jeskyní. 

Obrázek - Dalmanitina (z 3D rekonstrukce Prvohorní moře barrandienu)

Celý film vznikal několik let a je výsledkem úzké spolupráce odborníků z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, České geologické služby, dokumentaristy Marka Janáče, počítačového grafika Martina Lisce a jeho týmu. Informace, které se diváci dozvědí, byly shromažďovány dlouhodobým a intenzivním paleontologickým výzkumem.

Při tvorbě rekonstrukcí dávno vyhynulých živočichů a rostlin byly využity také vzácné zkameněliny, které jsou uloženy v depozitářích Národního muzea a České geologické služby. Některé z těchto unikátů lze rovněž zhlédnout na výstavě Jak se bude jmenovat?



Autory článku jsou Jiří Kvaček a Lukáš Laibl z Paleontologického oddělení Národního muzea

 


 

Prvohory (Paleozoikum):
geologická éra, spadající do eonu fanerozoikum. Zahrnuje 6 period: kambrium, ordovik, silur, devon, karbon a perm. Dále se dělí také na starší prvohory (kambrium, ordovik, silur, devon) a mladší prvohory (karbon a perm).

 

Kam dál?

VIDEO: Virtuální paleontologie odhaluje skryté fosilie

Zakladatel české paleontologické školy Antonín Frič

Joachim Barrande: To jest to, do čeho jsem balil

Expedice Hamada 2014 - za zkamenělinami do pouště

 

 

(per)


Diskuse

Kde jsou Prvohory Frantisek pátek 19. listopadu 2021 20:47