08.10.2013 | Archeologové Národního muzea se rozhodli vymýtit několik pověr o období mladého paleolitu a mezolitu! V lokalitě Na Farkách postavili improvizované tábořiště lovců a sběračů, kde se návštěvníci mohli dozvědět, jak si lidé v tomto období obstarávali a upravovali potravu, jak se oblékali, jaké nástroje nebo umělecká díla vyráběli. Tyto aktivity doprovodili lektoři odborným výkladem.
Ve dnech 27. a 28. září 2013 proběhla v pražské lokalitě Na Farkách již druhá akce z cyklu Dotkni se pravěku, pojmenovaná Čas lovců a sběračů, zaměřená tentokrát na období mladého paleolitu a mezolitu. Návštěvníci, kteří se na hradiště Na Frakách přišli v tyto dny podívat, se ocitli v táboře paleolitických obyvatel a mohli prozkoumat, jak vypadaly jejich každodenní činnosti. První den byla akce určena školním třídám, družinám a zájmovým kroužkům, druhý pak široké veřejnosti.
Podívejte se na video z prvního dne, kdy se na lovce a sběrače přišly podívat školní třídy.
Podrobný článek o akci si můžete přečíst na stránkách projektu Archeologie na dosah.
Projekt Archeologie na dosah vznikl na základě předpokladu, že i když jsou sbírkové fondy muzeí velmi bohaté na archeologický materiál, chyběla zatím vynalézavost při prezentaci archeologického kulturního dědictví široké veřejnosti. Muzea přitom mají vzhledem ke svému vzdělávacímu poslání a vlastnictví autentických sbírkových předmětů veliké možnosti, jak toto téma veřejnosti přiblížit. Nyní mohou dosavadní prezentaci archeologie, pravěkých a starověkých dějin rozšířit díky novému webovému portálu o interaktivní formu doplňkového vzdělávání.
KAM DÁL?
Pomlít mouku, napéct placky, vyrobit si zbraň
Vykopávky v Súdánu přinesly jedinečné nálezy
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!