VIDEO: Husovské unikáty

04.06.2015 | V Nové budově Národního muzea návštěvníky již od pátku 5.6. přivítá výstava Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea (1415–2015) s podtitulem Mistr Jan Hus a jeho dědictví. Výstava se otevírá ku příležitosti výročí upálení Mistra Jana Husa, od kterého letos uběhlo už 600 let.

Pro českou historii je upálení Mistra Jana Husa dozajista jedním z největších milníků. Už před sto lety proběhla velká výstava, která tohoto významného myslitele připomínala. Ze stejného důvodu se i letos sbírky Národního muzea otevřely, aby na výstavě  Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea (1415-2015) s podtitulem Mistr Jan Hus a jeho dědictví vydaly to nejcennější, co ve svých depozitářích ukrývají.

Nejvýznamnějším exponátem, který bude vystaven, je originál Jenského kodexu. Který představuje významnou památku nejen staročeské literatury a jazyka, ale i českého historického vědomí.  Originál však bude k vidění pouze na čtyři dny, a proto by každý, kdo chce tento vzácný rukopis spatřit, neměl s návštěvou muzea váhat. Pokud chcete vědět, co všechno kodex nabízí, můžete jím listovat virtuálně na portálu eSbírek.

K vidění jsou ale i další unikátní předměty. Například obraz Carla Friedricha Lessiga Husitské kázání, který je veřejnosti zpřístupněn zcela poprvé. Návštěvníci se ale také dozví o běžném životě na Kozím hrádku, kde Hus pobýval, nebo mohou obdivovat pamětní medaile, které se na jeho počest později vydávaly.

Ačkoli není expozice nijak rozlehlá a zabírá pouze jeden výstavní sál, vystavené předměty jsou opravdu zajímavé. K výstavě je vydán také katalog, který expozici vhodně doplňuje.

Po předložení vstupenky z pražské výstavy Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea (1415–2015) získají návštěvníci zlevněné vstupné na výstavu Jan Hus 1415/2015 v Husitském muzeu v Táboře.

Pohled do výstavy

 


Kam dál?

Portál eSbírky změnil kabát a přidal i nové funkce

Na vlastní oči: Šavle zbojníka Ondráše v Národopisném muzeu

Stavba plátové zbroje ze středověku je složitější než puzzle

 

 

 

 

(EK)