09.09.2013 | V rámci revitalizace Náprstkova muzea se Národní muzeum zaměří na pořádání významných mezinárodních výstav. Předpokladem pro realizaci této etapy je likvidace dosavadní expozice Amerika v 1. patře výstavní budovy, sanace sálů a elektrorozvodů, pořízení základního mobiliáře a obnova zabezpečovacích systémů. Expozice Amerika v 1. patře výstavní budovy Náprstkova muzea bude zrušena a na ploše 451,5 m² vznikne výstavní sál pro krátkodobé výstavy.
Podívejte se na video z expozice!
Právě v tomto roce uplyne 30 let od otevření expozice Indiánské kultury Severní a Jižní Ameriky Národního muzea – Náprstkova muzea. Po tuto dobu seznamovala expozice návštěvníky se způsobem života a uměním Původních obyvatel Ameriky: Indiánů, Inuitů, Jupiků a Aleutů v různých historických obdobích od starověku až po současnost. Autorkami expozice jsou Kateřina Klápšťová (části věnované oblasti Severní Amerika včetně Mexika) a Olga Kandertová (oblast Jižní Ameriky).
Stávající expozice bude demontována v průběhu měsíce září. Návštěvníci mají jedinečnou šanci navštívit ji do 15. září 2013 včetně. Otevřena bude samozřejmě, stejně jako celé Náprstkovo muzeum, i během Pražské muzejní noci dne 14. září 2013. Sbírkové předměty z expozice budou před uložením konzervačně ošetřeny. Mezinárodní výstavní projekty, které návštěvníci v nově zrekonstruovaných prostorách v 1. patře Náprstkova muzea uvidí, představí kultury Súdánu, Ázerbajdžánu, Bhútánu, Afghánistánu, Jižní Koreje a mnoha dalších.
Expozice Indiánské kultury Severní a Jižní Ameriky byla otevřena ve dvou etapách: v roce 1983 Latinská Amerika (zadní dva sály Mexiko a Jižní Amerika) a v roce 1986 Severní Amerika na sever od Mexika (přední dva sály).
Na vernisáži k otevření expozice v roce 1986 zahrála skupina Spirituál Kvintet.
Skupina Spirituál Kvintet na vernisáži v roce 1986
Zúčastnili se jí i nadšenci v indiánském oblečení i tehdejší kanadská atašé.
Návštěvníci vernisáže k otevření části expozice v roce 1986
Od té doby prošla řadou expozice repasí, během nichž byly vitríny čištěny a předměty obměňovány. V roce 2009 prošel 1.sál zásadní inovací. Obsah vitrín byl tematicky přeskupen a rozšířen o nové exponáty, modely obytných staveb, totemu, saní, kajaku a doplněn textilními panely s dvoujazyčnými texty s fotografiemi a popiskami na sklech. Následná repase 2. sálu se omezila na obměnu exponátů, dvoujazyčné popisky na sklech a nový nátěr vnitřku vitrín.
Stará část výstavy představuje kulturně-geografické regiony obou amerických subkontinentů a seznamuje návštěvníky s životem a kulturou Původních obyvatel Ameriky především v 19. století a na počátku 20. století. Její součástí je i přehled starověkých předkolumbovských civilizací a seznámení s jejich velikostí a intelektuálním i uměleckým významem.
Inovovaný 1. sál ukazuje nativní kultury v pohybu akulturačního procesu, kdy tradiční kultury nestály v izolaci, ale přejímaly nové impulzy, technologie i materiály od kultury západní - Euroamerické. Zároveň dokládá proměnu všech stránek života Původních obyvatel v průběhu 20. století a jejich posun k moderním etnickým společenstvím s novodobou produkcí.
Americké sbírky až na několik výjimek, jako je například dar mexického lidového umění od mexické vlády, shromáždili převážně muzejníci, etnografové, nebo odborně zaměření cestovatelé a sběratelé z českých zemí.
Nesmíme ale zapomenout ani na ty dárce, jejichž zájem nebyl dlouhodobý nebo systematický, nicméně přivezli nebo poslali indiánské artefakty do Čech jako pozdrav z exotických krajů a mnohdy čas ukázal, že se jednalo o skutečně vzácné a jedinečné předměty. Úsilím řady generací vznikla skutečně bohatá americká kolekce čítající na 17 000 předmětů, z níž expozice představila reprezentativní část závažného etnografického i muzeologického významu po stránce historické, kulturní i umělecké.
Některé vystavené soubory jako třeba Haenkeho sbírka ze Severozápadu Ameriky a Kalifornie z 18. století, Náprstkova sbírka od Santee Siouxů z poloviny 19. století, Vrázova sbírka z Amazonie z konce 19. století, Fričova sbírka z Gran Chaca a Mato Grossa z počátku 20. století, Stuchlíkova sbírka od Indiánů Mapuche z Chile z přelomu 60. a 70. let 20. století, Beerova archeologická sbírka od starověkých Mayů z Yucatánu, či Nestlerova archeologická sbírka ze starověkého Tiahuanaca v Bolívii patří k muzejním unikátům v celosvětovém měřítku, které k nám mimo jiné jezdili obdivovat specialisté z evropských i amerických muzeí a univerzit.
Svou oblibu expozice měla ale především u naší odborné i široké veřejnosti a do muzea „chodili na Indiány“ dospělí i děti, rodiny, školní výpravy, středoškolští i vysokoškolští studenti, kteří zde hledali poučení i zábavu. Zvláštní skupinu návštěvníků tvořili tzv. Euroindiáni, kteří se v expozici inspirovali vzory, symboly a materiály pro výrobu kopií indiánských předmětů, které pak používali v rámci svého životního stylu.
Původní vzhled expozice věnované Severní Americe
Článek byl připraven ve spolupráci s Kateřinou Klápšťovou z Národního muzea.
KAM DÁL?
Psíci, panenky a draci ze Země vycházejícího slunce
Týden originálů představí unikátní dopisy Karla Maye
(dan)
smutné | Dušan | pondělí 9. září 2013 21:16 |
Indiáni se do Náprstkova muzea vrátí | Národní muzeum | úterý 10. září 2013 11:18 |
to je škoda | Štěpánka | pondělí 16. září 2013 2:25 |
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!