26.07.2013 | První průzkum prováděli archeologové na lokalitě Tuchlovice už v 60. letech. Tehdy se jim v bezprostředním okolí Tuchlovického potoka podařilo nalézt jedinečné doklady osídlení z doby železné a doby římské – například výborně zachovalý dřevěný žebřík. Nyní se archeologové Národního muzea rozhodli na tento výzkum navázat a prozkoumat podrobněji tuto pozoruhodnou lokalitu, ve které se díky vyjímečným přírodním podmínkám dobře uchovávají materiály organického původu.
Lokalita Tuchlovice je v českém kontextu zcela mimořádná jak z hlediska archeologického, tak paleobotanického. Bohužel je nyní ohrožena hlubokým odvodňovacím korytem, do něhož byl sveden blízký potok (díky jeho vyhloubení byla lokalita poprvé zjištěna). Potenciál lokality totiž spočívá v udržení trvalé vlhkosti nutné k uchování materialů z organických hmot. Navíc původně rovné uměle vytvořené koryto potoka začíná meandrovat a jeho stěny jsou ohroženy sesuvy a rozplavováním – a tudíž lokalitě hrozí zánik. Dobrou zprávou je, že na lokalitě se stále nachází mimořádně zachovalé artefakty pravěkého stáří. Výzkum archeologů Národního muzea a jejich kolegů z přidružených oborů se na ně zaměřuje.
Podívejte se na video o archeologickém výzkumu v lokalitě Tuchlovice!
KAM DÁL?
Motýli, kteří nedokáží létat, dali světu hedvábí
Odlévání zázračné kulky podle orientálního románu Karla Maye
Některé housenky vás mohou i zabít
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!