Trilobití drobota ze sbírek Národního muzea

28.03.2017 | Zkamenělé krunýře trilobitů jsou známé ze všech kontinentů a snad každé přírodovědecké muzeum má nějaké ve svých sbírkách. Národní muzeum se krom dospělých trilobitů může pyšnit také množstvím drobných vývojových stádií těchto dávno vymřelých členovců. Velká část tohoto materiálu pochází ze sbírek francouzského inženýra Joachima Barranda, který popsal vývoj trilobitů od nejmenších larev po dospělé jedince již před více než 160 lety.


Pavouci v lidských obydlích – 3. díl

15.03.2017 | Evropští arachnologové již po osmnácté vyhlásili Pavouka roku. Letos se jím stal křižák podkorní. A protože se často vyskytuje v těsném okolí lidských stavení, chat, verand, plotů apod., kde se stěsná i do sebemenší škvíry, je mu věnován třetí díl tohoto seriálu.


Máme se bát ptačí chřipky?

20.02.2017 | Pro tento online rozhovor jsme vybrali ornitologa Národního muzea Jaroslava Cepáka. Jako vedoucí kroužkovací stanice se ročně setká se stovkami opeřenců. Tématem rozhovoru bude velmi aktuální otázka ptačí chřipky.


Pavouci v lidských obydlích – 2. díl

09.02.2017 | Druhý díl seriálu o pavoucích, kteří doprovázejí naše obydlí, je věnovaný poměrně nenápadnému druhu. Pokud ale máte v okolí skály nebo velké hromady kamení, můžete se s ním potkat. Porozhlédněte se v noci po stropě a po stěnách – objevíte ho?


Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25.01.2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.


Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11.01.2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.


Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15.12.2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.


VIDEO: Jak probíhala expedice do mlžných lesů Peru

13.10.2016 | Práce přírodovědců Národního muzea se neodehrává jen v depozitářích a kancelářích. Důležitou součástí jejich činnosti jsou také výzkumy v terénu. Zoolog Jiří Moravec se například zúčastnil tří dobrodružných výprav do chráněných mlžných lesů v dalekém Peru.


Antropologové Národního muzea zkoumají kostru bojovníka

10.10.2016 | Již více než padesát let spolupracuje Národní muzeum s Archeologickým ústavem Brno na výzkumu lokality v Mikulčicích. Letos zde byl odkryt unikátní hrob "bojovníka" s mečem, jehož kosterní pozůstatky nyní zkoumají antropologové Národního muzea.


Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20.09.2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.