Seznamte se blíž s Bhútánským královstvím

24.03.2015 | V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se od 13. března 2015 otevírá nová výstava Bhútán - země blízko nebe. Chcete se o Bhútánu dozvědět víc?

Bhútán je malý stát v jižní Asii, který je v České republice Foto: Michal Thomaznám především díky horolezcům a cestovatelům. Rozlohou je menší než Česká republika a počet jeho obyvatel nedosahuje ani poloviny počtu obyvatel Prahy. Země se jen pomalu otevírá světu. Hornaté království na výstavě Bhútán - země blízko nebe přiblíží nejen krásné šperky a obdivuhodné výrobky tkalcovského řemesla, ale také fotografie této tajuplné země.

Bhútánskou krajinu, zvyky a kultury přiblíží čtenářům portálu Muzeum 3000 v online rozhovoru fotograf a publicista Michal Thoma, který v posledních deseti letech Bhútán navštívil mnohokrát. Zajímá se o jeho historii, kulturu a sleduje i současný politicko-společenský vývoj. Do tajemstvím a legendami opředené země jezdil Michal Thoma  nejen jako fotograf, ale i jako průvodce pro české turisty. Kromě buddhistických klášterů, hradů a dalších památek v Bhútánu absolvoval i několik vysokohorských treků a poznával život v odlehlých horských oblastech, kde se žije velmi prostě.

(dan)