Marie Žáčková
Dobrý den, mohou se turisté po Bhútánu volně pohybovat, nebo existují nějaká omezení? Děkuji za odpověď.
Pohybovat se můžete poměrně volně ale vždy musíte mít předem schválvený programa itinerář a zaplacený balíček služeb od místní cestovní kanceláře. Viz předešlé odpovědi.
Michal Thoma
Jana
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se místní lidé dívají na turisty. Zda s nimi komunikují, nebo je berou jako vetřelce. A zda jsou oblasti, kterým by se Turisté měli v Bhútánu spíše vyhnout. Moc děkuji a přeji šťastné cesty.
Dobrý den, odpověď nalezente v předešlých příspěvcích. Určité bezpečnostní problémy jsou v jihovýchodní části země na hranicích s Ásámem, tam se však turisté dostanou málokdy.
Michal Thoma
Vojta
Psal jste, že mají lidi v bhútánu smysl pro humor - znáte třeba nějaký místní vtip? :-D
Bohužel většina anekdot a vtipů, které znám jsou poměrně dlouhé, takže vás musím odkázat na některou z mých besed, kterou čas od času pořádám, nebo snad se vypravit přímo do Bhútánu a zažít to na valstní kůži. :)
Michal Thoma
Jana Novotná
Dobrý den, zajímala by mě tradiční bhútánská kuchyně – lze ji přirovnat k indické nebo je něčím odlišná? Vám osobně chutná? :) A jaký alkohol nejčastěji Bhútánci pijí? Děkuji.
Tradiční bhútánská kuchyně je spíš podobná tibetské (taštičky momo, vepřový špek, hovězí s ředkví), ale v současnosti se objevují i indické vliv. Též v Bhútánu žije hodně lidí nepálského původu, kteří mají vlastní kuchyni, která je podobné té indické. Typický alkohol se jmenuje "ara" a je to pálenka z pohanky, ječmene nebo rýže. Je vyráběná systémam "lavórovice" a má přibližně 25-30 procent. Člověk se do ní chvíli musí vpít... Dnes jsou však Bhútánci i vášnivými milovníky piva, místní Druk 11000 je k dostání všude a vyrábí se zde i speciální pivo Red Panda, které je v podstatě německý "weiss bier".
Michal Thoma
Pavla
Dobrý den. Zajímalo by mě, čím je charakteristická tradiční Bhútánská kuchyně. Které tradiční pokrmy stojí za to ochutnat? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den. Moje nejoblíbenější jídlo z bhútánské (a tibetské) kuchyně je dušené hovězí s bílou ředkví. Je to opravdová pochoutka. Jinak nejtypičtější bhútánské jídlo jsou čili papričky v sýrové omáčce s rýží. To je však pro našince, i ty odolnější, poměrně obtížně stravitelné.
Michal Thoma
Marie
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké je postavení žen v Bhútánu. Děkuji za odpověď.
Postavení žen v bhútánské a v obecné rovině v tibetsko-buddhistické společnosti je relativně dobré. Žena sice tradičně nemohla zastávat veřejné politické funkce, ale v rámci rodiny mohla otevřeně čiit významný rozhodnutí včetně těch, týkajících se majetku a chovat se poměrně nezávisle. V současnosti má bhútánský veřejný život řadu významných žen, včetně političek, soudkyň, manažerek a podobně.
Michal Thoma
Kuklík
Zdravím. Moc se mi vždycky líbilo, že se někdo dokáže uživit focením, cestováním a publikováním - je to opravdu tak, nebo musíte mít při tom všem ještě nějaké "přízemní" povolní jako většina z nás? Vím, že to není otázka k Butanu, ale nikoho takového neznám, tak mě to fascinuje.... :-)
Doba je pro fotografy a publicisty zlá a zatím to vypadá, že bude čím dál tím horší, ale je to věc priorit. Pro mě je důležité, že dělám co mě baví. Hodně mi pomáhá, že mojo znalosti a zkušenosti z himálajské oblasti se dají využít i v cestovním ruchu.
Michal Thoma
Marie
Dobrý den, ráda bych se zeptala na úroveň ekonomiky v Bhútánu, na jaké odvětví je nejvíce zaměřená. Děkuji.
Bhútán je rozvojová země, která se však v posledních letech dosáhla velkého pokroku, tuším že HDP je nyní kolem 1300 USD na osobu, což je v jihoasijském regionu dobrý výsledek. Hlavním průmyslem je hydroenergetika a cestovní ruch. Významná je též těžba dřeva. Kromě toho je významným příjem státní pokladny zahraniční rozvojová pomoc, zejména z Indie. V současné době se však Bhútán začíná dostávat do problémů, kvůli negativní zahraničně obdhoní bilanci (což souvisí s rostoucí životní úrovní). Hydroenergeticka je velmi významná, elektrárny staví indické firmy a Indie stavb částečně financuje s tím, že má do budoucna zaručenou elektřinu za regulované ceny.
Michal Thoma
Luboš Starý
čím vás bhutan nejvíc zaujal, že se tam stále vracíte? Dás e říct, že je to vaše nejoblíbenější destinace?Které země ještě nejvíc navštěvujete?
Bhútán je pro mě součást celé himálajské mozaiky. Nevracím se jen tam, vracím se do Nepálu, Tibetu i severní Indie. Himálaj je fascinujícím územím, kde se střetává indická a tibetská kultura vytváří se zde zcela originální a rozmanitá kulturní mozaika. Ačkoliv se do zemí himálaje vracím opakovaně skoro každý už přes deset let, stále zde poznávam nové věci.
Michal Thoma
Andrea Grecmanová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co všechno musím udělat pro to, abych mohla do Bhútánu vycestovat. Chtěla bych ze země poznat co nejvíce, je lepší jet na vlastní pěst nebo byste mi spíše doporučil zkušeného průvodce? A poslední otázka: Máte nějaké tipy a rady co v Bhútánu zažít, vidět, ochutnat? Předem děkuji za odpověď :)
Do Bhútánu bohužel nemůžete je na vlastní pěst. Podmínkou udělení vstupního turistického víza je, že si od bhútánské cestovní kanceláře objednáte balíček služeb, které vždy zahrnují auto s řidičem, průvodce, ubytování a plnou penzi. Tento balíček má navíc regulovanou cenu, kterou vláda momentálně nastavila na 250 amerických dolarů na noc strávenou v Bhútánu. Pokud chcete vědět víc, prosím kontaktujte mě soukromě.
Michal Thoma
Jirka Lom
Zajímalo by mě bhútánský přístup k sexu. četl jsem váš článek o penisech. Je to opravdu tak?
Ano, i přes humorné ladění mého článku, bhútánský přístup k sexu, zvláště v centrální a východní části země, je skutečně libertinský.
Michal Thoma
Ludmilka
Dobrý den. Máme bhútán v plánu jako jednu z našich vysněných destinací - chtěla jsem se zeptat - dostal jste se tam někdy do situace, že byste se bál? Dají se některé oblasti v Bhútánu označit za nebezpečné? Hlavně co se týče kriminality... Děkuji Vám za odpověĎ
Bhútán je velmi bezpečná země. Jediná situace kdy jsem se bál, byla když jsem musel v noci projít ulicí mezi dvěma běsnícími smečkami psů. V bhútánským městech totiž žijí tzv. "solárni psi", kteří se přes den nabíjejí a v noci štěkají a bojují o území. Jinak je však jen málo zemí pro turistiy tak bezpečných jako právě Bhútán.
Michal Thoma
JP
Četl jsem, že v Bhutanu měří svůj "rozvoj" na hrubé domácí štěstí - víte o tom něco bližšího? Jak to probíhá - kde na to berou data - zda se třeba chodí ptát po vesnicích...? Přišlo mi to zajímavé, ale víc jsem k tomu nenašel. Díky moc z aodpově´d
Čtvrtý bhútánský král na začátku své vlády deklaroval, že za své vlády nebude usilovat o co nejvyšší hrubý domácí produkt, ale o hrubé domácí štěstí. Na začátku to byla pouhá fráze, ale bhůtánští státní úředníci králova slova začala uvádět do praxe a aby mohli měřit výsledky svých rozhodnutí, vytvořili úřad, který měl za úkol vytvořit způsob jak štěstí měřit. Měření probíhá formou dotazníkového šetření na vybraném reprezentativním vzorku. Zatím proběhly myslím dva experimentální průzkumy, výsledky však nejsou příliš přesvědčivé. Jednotlivé státní orgány zatím začaly pro své účely používat vlastní zaměřené statistické nástroje. Například v poslední době v Bhútánu citelně narostl počet sebevražd a pokusů o sebevraždu. Ministerstvo zdravotnictví místo příliš širikého "dotazníku štěstí" raději používá zacílené statistické nástroje, aby problému porozumělo.
Michal Thoma
Roman Lang
Dobrý den, jak byste obecně popsal chování Bhútánců k cizincům? A jak se tam lidé chovají k sobě navzájem? Děkuji.
Bhútánci jsou díky buddhismu velice mírní lidé a také přátelští lidé. Vůči cizincům se chovají vždy s respektem, očekávají však totéž od nich. Bhútán je oproti sousední Indii poměrně rovnostářská společnost, takže není příliš zvykem cizinci odpovídat s oslovením "Sir" za každou větou. Bhútánci jsou též velice hrdí na svou krásnou zemi, buddhistickou kulturu, osvíceného krále a budou reagovat s krajní nelibostí, pokud si něco z toho dovlíte jen trochu kritizovat. Navzájem k sobě se Bhútánci též chovají s mírostí a respektem, i když samozřejmě existují mezi lidmi i spory, ať už rodiné, sousedské a vzhledem k bhútánské vášni pro alkohol, dochází občas třeba i k hospodským rvačkám. Prostě takové normální mezilidské soužití.
Michal Thoma
Monika Kocourková
Jak moc je rozdílný život v Bhútánu od života v ČR?
Život v Bhútánu je od života v ČR v mnoha směrech velmi odlišný. Země se teprve v padesátých letech minulého století začala modernizovat a ještě generace dnešních dvacátníků většinou pochází ze z vesnic, z rolnických rodin. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří žiji ve městech a mají skrze média kontakt se světem. I přes všechny rozdíly v životním stylu a práci s námi však mají společné - péči o rodinu, snahu zajistit lepší život pro své potomky a každodení radost ze života. Asi nejvýraznějším společným rysem mezi Čechy a Bhútánci bych viděl smysl pro humor a vášeň pro dobrou zábavu spojenou s konzumací alkoholu.
Michal Thoma