Národní muzeum přebírá sbírky Muzea dělnického hnutí

04.09.2014 | Sbírky Národního muzea budou obohaceny o kolekci dokumentů a předmětů Muzea dělnického hnutí. Jedná se o jednu z největších akvizic v dějinách této muzejní instituce. Zajímá vás, jakým se způsobem se dostávají předměty do sbírek?

Pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945

Ve sbírce Muzea dělnického hnutí je dokumentován veřejný a společenský život, významné události novodobých dějin či tradice profesních skupin. Velmi hodnotnou část sbírky pak představují předměty dokladující každodenní život.

Národní muzeum touto akvizicí získá například jedinečný fotografický archiv, fond výtvarného umění s díly Maxe Švabinského, Emila Filly, J. V. Myslbeka, fond plakátů, maket nebo militarií. Nedocenitelná je i část sbírky zachycující dějiny československého muzejnictví v letech 1954–1989. Součástí akvizice je i vzácné pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945.

O této akvizici, stejně jako o tom, jak se sbírky dostávají do muzejních sbírek, se můžete dozvědět víc v online rozhovoru ve čtvrtek 4. září od 11.00 do 12.00 hodin. Na vaše otázky bude odpovídat ředitel Historického muzea Národního muzea Marek Junek.

Více k tématu naleznete v článku na portálu Muzeum 3000.

(dan)