Co obsahovala schrána ukrytá na věži muzea?

12.05.2016 | Ve čtvrtek 12. května 2016 byla otevřela zapečetěná schránka z makovice lucerny na hlavní věži Historické budovy Národního muzea. Olověná schrána byla do makovice lucerny vložena při rozsáhlých opravách budovy roku 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov.

Po 44 letech tajemná schránka znovu dostala na světlo z důvodu generální rekonstrukce Historické budovy, která úspěšně pokračuje.  Schránka obsahovala pamětní záznam od tehdejších zaměstnanců Národního muzea, dále záznamy o provádění oprav vnějšího pláště budovy, dvě pamětní mince, dvě vydání deníku Večerní Praha z 20. dubna 1972 a svazek fotografií.

Podívejte se i na staré fotografie nalezené ve schráně

Předměty ze schrány vyjmuli restaurátoři. Po ukončení rekonstrukce hlavní věže Historické budovy se na toto místo opět umístí schránka s novým vzkazem pro další generace.

Kovová schránka je opatřena textem, který obsahuje datum uložení a dále jména pracovníků, kteří zde opravu prováděli.
19. VI. 1972
Opravu provádí:
Kopecký František
Vít Jindrich
Minářů Jiří
Kmoch Zdeněk
Pracovníci JPPUP Pelhřimov

gallery

Rekonstrukce Historické budovy úspěšně pokračuje

Lešení v současné podobě dosáhlo své maximální výšky a umožnilo mimo otevření makovice lucerny zahájit také práce na odstrojování zlacených zdobných prvků a měděné krytiny kopule. Na věži restaurátoři provádí průzkumy kamenných prvků, tympanonů se sochařskou výzdobou a říms a odebírají vzorky k analýzám a rozborům. Tyto činnosti jsou současně prováděny i na korunní římse s balustrádou a na vlastní sochařské výzdobě.

Na vnějším plášti budovy probíhá čištění fasády, vzorkování míry čištění a vzorkování restaurování štukové výzdoby.
V podstřeší budovy pokračuje bourání nepůvodních vestavěných příček a pro střešní plášť byla schválena břidlicová krytina, která nahradí původní vyžilou krytinu.

V interiérech se provádí přípravné práce pro renovaci stěn a stropů, vzorkování oprav oken a dveří včetně jejich finální povrchové úpravy, tzv. fládru. Intenzivně se řeší repase původních parketových podlah ve vazbě na ukládání kabelů elektroinstalací.

V Panteonu byly provedeny záchranné práce na lunetě od Václava Brožíka, které spočívaly v transferu poškozené části malby.

Kolem kostry plejtváka myšoka byl budován dvouplášťový ochranný obal.

foto

V suterénu budovy se odkrývají původní teplovzdušné kanály a průduchy, které budou poté opět využívány.

Na východním nádvoří také pokračují zemní práce spojené s výstavbou spojovací chodby, provádí se statické zajištění budovy před hloubením spojovací chodby, jejíž výstavba byla již zahájena v části u Nové budovy Národního muzea.


 

Kam dál:

Kde jsou prachy na ryby? Objev vzkazu z minulosti

Restaurátoři zachraňují Brožíkův lunetový obraz

Deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea

VIDEO: Podívejte se s námi do podzemí!

(per)