Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

16.02.2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.

Skladba Per la Ricuperata Salute di Offelia vznikla v roce 1785 k příležitosti uzdravení oblíbené anglické zpěvačky Nancy Storace působící ve Vídni, která byla ceněnou interpretkou Salieriho a Mozartova díla.

První zmínku o této skladbě uvádí Köchelův katalog Mozartových skladeb z roku 1937. Její existence je však deklarována pouze na základě dobové inzerce ve vídeňských novinách Wiener Blättchen a Wiener Realzeitung z roku 1785; exemplář tohoto díla byl v katalogu veden jako ztracený.

Celou skladbu si můžete poslechnout v tomto videu:

Na cembalo hraje Lukáš Vendl

Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století, zpracováno bylo poprvé v roce 1976. Uloženo je ve sbírce hudebněhistorického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby. Teprve však v roce 2015 se díky rekatalogizaci podařilo určit autory skladby, kteří jsou v notovém zápise uvedeni pouze iniciály. Unikátnost tohoto sbírkového předmětu určil německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann při práci s našimi on-line katalogy.

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

Kdož jsú boží bojovníci a Jistebnický kancionál

Hudba