VIDEO: Vstupní dveře v Panteonu Národního muzea

27.10.2015 | V dnešním díle seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea se znovu podíváme do Panteonu, který, ač zbaven soch, stále ohromuje zajímavými umělecko-řemeslnými prvky, které zůstaly na svém místě. V tomto videu se zaměříme na hlavní dveře, které do Panteonu vedou.

Výzdoba Panteonu byla promyšlena až do posledního detailu, jak dokazuje právě hlavní vchod, který do tohoto honosného prostoru vede. Ne nadarmo se říká, že tyto dveře jsou nejkrásnější v celé muzejní budově.

Dubové dveře zhotovil František Micka podle modelů Bohuslava Schnircha. Výzdobu vnitřní strany dveří navrhl Josef Schulz. Vnější strana dveří je bohatě zdobená vyřezávanými motivy českých lvů nebo svatováclavské koruny. Ve spodní části dveří nechybí ani data začátku a dokončení stavby, 1885 a 1890. Vnitřní strana má bohatou intarzovanou výzdobu. Stejnou mají i ostatní dveře v přízemí Panteonu.

Fotografie. Vnitřní strana vchodových dveří do Panteonu s intarzovanou výzdobou. Zdroj: Národní muzeum

VIDEO: Pokrokové osvětlení Panteonu

VIDEO:Krby v Panteonu Historické budovy Národního muzea

VIDEO: Lunety s výjevy z české minulosti