VIDEO:Krby v Panteonu Historické budovy Národního muzea

07.10.2015 | Dnešní díl seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea nás opět zavede do Panteonu, který je srdcem celé muzejní budovy. Sochy, busty a volné uměleckořemeslné prvky byly odvezeny na restaurování, na místě však zůstaly dva krásné krby, o kterých pojednává toto video.

Krbům byla při stavbě Panteonu věnována velká pozornost.  A to z toho důvodu, že nad nimi byly původně umístěny busty císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty zvané Sissi. Tato propracovaná umělecká díla však byla v roce 1918 odstraněna a nahrazena bronzovými bustami význačných českých osobností. Konkrétně šlo o Josefa Dobrovského a Jana Kollára. Sochy císaře a císařovny jsou v současné době k vidění v Lapidáriu.

Tyto krby nebyly navrženy k tomu, aby se v nich topilo. Pouze v nich ústila šachta s teplým vzduchem, který se pomocí důmyslného systému kanálů rozváděl z kotelny do celé budovy. Tento systém byl schopný vytopit celý objekt, byť tedy na mnohem nižší teplotu, než jsme zvyklí dnes. Zpočátku tento způsob vytápění vyhovoval. Postupně se však začaly kupit problémy s prachem, který se v kotelně společně s horkým vzduchem nasával a byl vypouštěn do sálů s exponáty. Proto byl tento systém ve 30. letech nahrazen klasickým ústředním topením.

Fotografie. Krb v Panteonu. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Lunety s výjevy z české minulosti

VIDEO: Dvanáct obrazů s pohledy na památná místa Čech

VIDEO: Mařákovy romantické obrazy hradů

 

(EK)