Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

08.07.2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.

Obraz Husitské kázání - skica

Cenná olejomalba na plátně vznikla v roce 1834 jako malá skica pro slavný obraz, který německý malíř Karl Friedrich Lessing vytvořil o dva roky později. Když bylo hotové dílo v roce 1836 poprvé vystaveno, vzbudilo svým tématem velký rozruch a současně i obdiv.

Osudy skici poodhalil Lubomír Sršeň z Národního muzea, který pátral po její historii. Podívejte se na video:

Na levé straně díla jsou znázorněny symboly skomírajícího světa odsouzeného k zániku. Ruiny kostelů mají představovat konec konzervativní církve bránící pokroku. V protikladu k tomu pravá strana zobrazuje mystický háj plný vzrostlých stromů symbolizujících zdravý přirozený život. Obraz oslavuje vzpouru a svobodu, kterou pro autora husitství představovalo.

Zajímavostí je, že se malíř příliš nezaobíral reáliemi. Muž klečící v popředí obrazu je například zobrazen ve zbroji ze 17. století.

Za povšimnutí stojí také honosný rám, jehož duté vyřezávané ozdoby jsou zlacené plátkovým zlatem.

Obraz si můžete až do 26. března 2017 prohlédnout na výstavě Druhý život husitství v Národním památníku na Vítkově.

Fotografie. Ukázka bohatě zdobeného zlaceného rámu. Zdroj: Národní muzeum

Restaurátoři zachraňují Brožíkův lunetový obraz