VIDEO: Mařákovy romantické obrazy hradů

30.07.2015 | Připravili jsme pro vás nový seriál, během kterého postupně odhalíme krásu Historické novorenesanční budovy Národního muzea. V prvním díle se seznámíme s obrazy Julia Mařáka.

Obrazy Julia Mařáka, které zobrazují čtyři význačné české hrady, se nachází nad hlavním schodištěm v pravé a levé chodbě. Obrazy malované technikou marufláže, tedy plátna nalepeného přímo na zeď, zachycují Karlštejn, Pražský hrad, Křivoklát a Zvíkov.

Julius Eduard Mařák byl představitelem moderní české krajinomalby. Zakázku na výzdobu Národního muzea však získal až ke sklonku svého života, a proto mu s obrazy pomáhali jeho žáci a dcera Pepa Mařáková.

Zajímavým detailem z historie obrazů je, že před svojí instalací v Národním muzeu byly zapůjčeny pro Výstavu architektury a inženýrství v pražské Stromovce. Do novorenesanční budovy se plátna dostala až v roce 1899, tedy až rok po svém dokončení.

V současné době je Historická budova kvůli generální rekonstrukci uzavřena. Zmíněné obrazy Julia Mařáka budou během rekonstrukce odborně ošetřeny, aby se jim navrátila jejich původní krása.

Pokud se o obrazech a jejich tvůrci chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na naše video.

Fotografie. Pohled na jeden z Mařákových hradů. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

Národní muzeum opouštějí poslední sochy a busty

(EK)