O Salieriho se badatel Herrmann zajímal už jako dítě

30.03.2016 | Rozhovor s německým badatelem Timo Jouko Herrmannem odhaluje okolnosti objevu ztracené skladby Per la ricuperata salute di Offelia ve sbírkách Národního muzea.

Na začátku roku 2016 byl učiněn nečekaný objev. Německý badatel Timo Jouko Herrmann identifikoval ve sbírkách Národního muzea díky elektronickému katalogu skladbu, která byla dlouho považována za ztracenou. Nález budí velkou pozornost hlavně z toho důvodu, že je pod jednou částí skladby podepsaný samotný W. A. Mozart.

Badatel však skladbu objevil díky jinému neméně známému skladateli, kterým nebyl nikdo jiný, než Mozartův údajný rival A. Salieri. O Salieriho a jeho dílo se T. J. Herrmann zajímal už od svých 14 let, proto není divu, že skladbu identifikoval téměř okamžitě.

Per la ricuperata salute di Offelia vznikla společným přispěním A. Salieriho, W. A. Mozarta a kapelníka Cornettiho ku příležitosti uzdravení oblíbené anglické zpěvačky Nancy Storace působící ve Vídni.

Poměrně dlouho se předpokládalo, že se tato skladba nedochovala, protože neexistoval její rukopis ani žádný výtisk. V Köchlerově katalogu Mozartova díla z roku 1937 byla zmíněna jen na základě dobové novinové inzerce z roku 1875. Proto bylo nemalým překvapením, když byl jeden její výtisk objeven právě v katalogu Národního muzea.

Fotografie. Iniciály označující část skladby, kterou komponoval Antonio Salieri. Zdroj: Národní muzeum

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

VIDEO: Top předměty - Novosvětská

Hudba