25.07.2013 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.
„Obracím se na Vás o radu. Podařilo se nám nalézt ve městě Strážnice na jižní Moravě v poledních hodinách při sběru višní přímo na stromě nádhernou velkou housenku…“
Tak začínal dotaz slečny Bílkové z Hodonínska, která si housenku vzala domů, poskytla jí vhodné podmínky a nyní budou s rodinou napjatě sledovat proces jejího kuklení. Přiložená fotografie dokazovala, že housenka je opravdu úctyhodných rozměrů. I výrazné zelenomodré zbarvení by jistě vzbudilo pozornost u každého.
Že se jedná o housenku zajímavého motýla, potvrdil odborník z Národního muzea. Entomolog Pavel Chvojka určil housenku z fotografie jako martináče hrušňového (Saturnia pyri). Tento druh je v teplých oblastech jižní Moravy sice poměrně běžný, ale jak Pavel Chvojka dodává: „jedná se o největšího evropského motýla.“
Rozpětí křídel se u martináče, který se také nazývá paví oko hruškové, pohybuje mezi 110–160 mm.
Fotografie motýla martináče hrušňového naleznete například na mezinárodní encyklopedii rostlin, hub a živočichů BioLib.
KAM DÁL?
Motýli, kteří nedokáží létat, dali světu hedvábí
Některé housenky vás mohou i zabít
Mění se globální klima? Odpovídá babočka admirál
Vampýři mezi můrami. Sají krev i slzy
(per)