Nejzajímavější dotazy – jakého motýla máme čekat?

25.07.2013 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

fotografie zelené kousenky na listu

„Obracím se na Vás o radu. Podařilo se nám nalézt ve městě Strážnice na jižní Moravě v poledních hodinách při sběru višní přímo na stromě nádhernou velkou housenku…“

Tak začínal dotaz slečny Bílkové z Hodonínska, která si housenku vzala domů, poskytla jí vhodné podmínky a nyní budou s rodinou napjatě sledovat proces jejího kuklení. Přiložená fotografie dokazovala, že housenka je opravdu úctyhodných rozměrů. I výrazné zelenomodré zbarvení by jistě vzbudilo pozornost u každého.

Že se jedná o housenku zajímavého motýla, potvrdil odborník z Národního muzea. Entomolog Pavel Chvojka určil housenku z fotografie jako martináče hrušňového (Saturnia pyri). Tento druh je v teplých oblastech jižní Moravy sice poměrně běžný, ale jak Pavel Chvojka dodává: „jedná se o největšího evropského motýla.

Rozpětí křídel se u martináče, který se také nazývá paví oko hruškové, pohybuje mezi 110–160 mm.

Fotografie motýla martináče hrušňového naleznete například na mezinárodní encyklopedii rostlin, hub a živočichů BioLib.

fotografie zelené housenky na lidské dlani

KAM DÁL?

Motýli, kteří nedokáží létat, dali světu hedvábí

Některé housenky vás mohou i zabít