Antonín Dvořák je v Americe stále populární

13.02.2017 | Metropolitní opera v New Yorku představila nové nastudování Rusalky. K této příležitosti zde byl vystaven rukopis opery ze sbírek Národního muzea, který vůbec poprvé od svého vzniku opustil území České republiky.

Výstava, která bude probíhat od 1. do 23. 2. 2017 v galerii Českého centra New York, vznikla díky spolupráci Českého centra New York, Národního muzea, Metropolitní opery, Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Americké společnosti Antonína Dvořáka (DAHA). 

Projekt Českých center přináší newyorským divákům hlubší pohled na operní tvorbu Antonína Dvořáka, českého skladatele, kterého Američané považují za „svého”, ale spojují si jej především s jeho 9. symfonií Z Nového světa.

Libreto k opěře Rusalka napsal Antonín Dvořák v roce 1900 ve Vysoké u Příbrami. Opera byla uvedena hned následujícího roku a sklidila velký úspěch. Právě rukopis libreta se stal hlavní dominantou celé výstavy.

Společně s rukopisem byl v New Yorku vystaven také tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydání libreta opery, skladatelovy dopisy nebo první nahrávky árií z opery, které si návštěvníci mohli poslechnout prostřednictvím tabletu. Dalšími exponáty se staly kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými kostýmními výtvarníky zejména pro inscenace v Národním divadle v Praze.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo za účasti Daniela Hermana, ministra kultury České republiky.

Podívejte se na fotografie z výstavy:

gallery


Kam dál?

Unikátní nahrávky árií z Dvořákovy Rusalky na šelakových gramodeskách z počátku 20. století

VIDEO: Top předměty - Novosvětská

(EK)

Výstavy