12.09.2013 | „V Janovicích ke mně mluví každý kámen, atmosféra zámku je plná vnitřních zážitků, zvláštní nálada proniká místnostmi i parkem, jako z jiného světa…vrátí se…ještě někdy to, co je na nich tak osobité a co není ovlivněno vůlí, nýbrž tam prostě je?“ napsala kdysi smutně a s pochybnostmi Sidonie Nádherná, poslední soukromá majitelka janovického zámku. Sama se už vrátit nemohla, ale kouzlo nezmizelo, pouze se zvláštním způsobem, vlastním tomuto místu, se ještě rozrostlo - obohatilo o příběh jejího života. Ale jak se k němu přiblížit?
Studenti a školáci přicházejí do zámku Vrchotovy Janovice, který spravuje Národní muzeum, ze světa všudypřítomné hudby a soustředění na své nejaktuálnější události. Jak dosáhnout toho, aby zaslechli "tiché hlasy z minulosti", aby začali vnímat mlčenlivá svědectví předmětů, architektury a místa? "Domnívám se, že jedna z cest vede právě prostřednictvím zážitku – zajímavého, intenzivního, osobního, autentického," říká Ludmila Fiedlerová, iniciátorka projektu Řetězové provádění v janovickém zámku.
Klasická prohlídka může u školních skupin leckdy narazit na stěnu slušně zakrývaného nezájmu. "Ovšem koho baví někoho nudit, navíc ještě po delší pečlivě přípravě? Ve Vrchotových Janovicích jsme proto zkusili situaci obrátit - tady jsou texty, dneska Vám pomůžeme, zítra jste průvodci vy. Co tato jednoduchá změna podmínek způsobila, bylo úžasné," usmívá se Ludmila Fiedlerová. Z povinného vyslechnutí se změnou rolí stal zážitek průvodce, což byl zdroj, ze kterého se během několika let zkoušení a nabízení zrodil projekt Řetězového provádění.
Jeho základní nápad spočívá ve výměně rolí: skupina jedenácti- až čtrnáctiletých se po krátké přípravě, která klade intenzívní nároky na různé stránky jejich osobnosti, stává řadou vzájemně na sebe navazujících průvodců v zámku. "Věkové ohraničení vzniklo na základě zkušenosti: děti pod 11 let mají málo zkušeností, aby mohli přesvědčivě mluvit na základě vlastních zážitků a průvodci nad 14 by už zase potřebovali trochu jiný způsob oslovení, aby odpovídal jejich zkušenostem a úrovni zralosti," objasňuje Ludmila Fiedlerová, která má dlouholeté pedagogické zkušenosti se školními skupinami.
Řetězové provádění je způsob oslovení školou povinných návštěvníků a současně živé, kontinuální a dlouhodobé propojení jednoho muzea se stále se rozšiřujícím počtem škol.
Letošní podzimní řetězové provádění v zámku Vrchotovy Janovice v sobě spojuje prvky objektového i komunitního učení a také zážitkové historie. Projekt má za sebou 19 let (probíhá od roku 1994), během nichž se vyvíjel, proměňoval a nakonec dospěl do současné podoby, ustálil se, ale neustrnul, naštěstí je živý – každá sezóna přináší nové inspirace a změny.
Trasa poměrně náročné prohlídky zámeckými expozicemi je rozdělena podle počtu účastníků a jejich schopností na jednotlivé, nestejně dlouhé úseky, na řadu zastavení, kterými procházejí jednotlivci i skupiny návštěvníků. "Možnost zapojit se nabízí Řetězové provádění všem, kteří se pro účast dobrovolně rozhodnou a mají vůli vydržet. Je naprosto jedno, zda jsou či nejsou obdařeni nadáním k činnosti průvodce – projekt je otevřený všem," vysvětluje Ludmila Fiedlerová. Pro jednu skupinu trvá projekt 7 dní.
V centru jeho pozornosti stojí jednotlivé osobnosti mladých průvodců, jejich boj o zvládnutí textu, o pozornost návštěvníků, boj s trémou, s pamětí, s vlastními handicapy. Jde o jejich cestu do minulosti, jejich zážitek. Role jsou nové i pro další přirozené účastníky, například učitel není moudře přednášející a posléze zkoušející – spolupracuje úzce muzejníkem na přípravě i vlastním provádění. "Výsledek není dopředu daný, závisí na vzájemném porozumění, schopnosti spolupracovat, ochotě zapracovat a vydržet. Podaří-li se to, projekt zafunguje vždycky," dodává s úsměvem Ludmila Fiedlerová a chystá se na další přípravy Řetězového provádění se skupinou žáků ze ZŠ Propojení Sedlčany, kteří se v termínu 11. – 15. září 2013 sjeli do zámku Vrchotovy Janovice.
Článek byl připraven ve spolupráci s Ludmilou Fiedlerovou z Národního muzea.
KAM DÁL?
Za Sidonií Nádhernou, baronkou z Borutína
On-line rozhovor o Sidonii Nádherné
Americký klub dam a česká společnost 19. století
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!