Ve Wad Ben Naga jsem si hrával jako kluk, říká ministr

23.05.2014 | Ministr zahraničních věcí Súdánské republiky Ali Karti předal včera zástupcům České republiky archeologické poklady ze Súdánského národního muzea. Zapůjčené originály se stanou lákadlem nové výstavy Země černých faraonů v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Ministr Ali Karti předává symbolicky sošku lva vedoucímu archeologického výzkumu ve Wad Ben Naga Pavlu Onderkovi

Od 30. května 2014 bude otevřena výstava Země černých faraonů přístupná v nově zrekonstruovaných prostorách Náprstkova muzea.

Súdánské národní muzeum zapůjčilo na chystanou výstavu Země černých faraonů v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur čtyřicet významných exponátů, které tak budou poprvé v historii k vidění v České republice. Velká část předmětů byla objevena archeologickou expedicí Národního muzea v uplynulých třech letech ve Wad Ben Naga.

Mezi předměty jsou zastoupeny také nálezy pocházející ze súdánských výzkumů, které proběhly před pětapadesáti lety na téže lokalitě, a předměty pocházející z výzkumů Českého egyptologického ústavu FF UK na súdánských lokalitách Usli a Sabaloka. K unikátům zapůjčené kolekce patří zejména soubor soch objevený na konci roku 2013 českou expedicí v hlavní svatyni tzv. Týfónia, chrámového komplexu zasvěceného bohyni Mut ve Wad Ben Naga. Z bohatého souboru vyniká busta zlacené sochy boha Apedemaka, která je jedním ze tří známých trojrozměrných vyobrazení božstva se lví hlavou, nebo dvě sousoší původně egyptských božstev Amona a Mut.

Sousoší božstev Amona a MutMinistr zahraničních věcí Súdánské republiky Ali Karti přitéto příležitosti navštívil Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, kde symbolicky předal zapůjčené předměty zástupcům Ministerstva kultury ČR a Národního muzea. Vyjádřil také velké potěšení nad spoluprací na výzkumném projektu ve Wad Ben Naga: "To, co se odehrávalo v Súdánu, a jaká byla jeho historie, teď pomáhá odkrývat vaše expedice, a díky ní můžeme všichni spatřit naše kulturní a historické dědictví."

Ali Karti také prozradil, že má k místu, kde probíhá archeologický výzkum, osobní vztah: "Já sám jsem se narodil a získal jsem základní vzdělání právě v této oblasti. Tehdy, když jsem chodil do školy, jsme vědeli, že jsou tam naleziště, že se na nich nacházejí památky, ale nebyly ještě odkryté. Protože nás to jako děti zajímalo, snažili jsme se vlézt do těchto míst a zjistit, co se tam vlastně skrývá, ale vyháněl nás hlídač, který nám nedovolil se tam jít podívat," a dodal:

"Jsem rád, že se zde ve vašem muzeu dostanu k tomu, co mě tehdy jako kluka zajímalo."

V průběhu návštěvy byla ministrovi Alimu Kartimu také předána finální studie plánované nové muzejní budovy ve Wad Ben Naga, která zde vznikne s pomocí Národního muzea.
Na začátku roku 2014 byl ve Wad Ben Naga položen základní kámen k místnímu muzeu, jehož založení inicioval právě ministr Ali Karti a přislíbil jeho financování. Muzeum bude prezentovat výsledky archeologických prací na lokalitě. „Výzkumné aktivity na lokalitě Wad Ben Naga probíhají i s podporou ministra Aliho Kartiho. Dlouhodobé podpory naší expedice v Súdánu a založení muzea, které bude prezentovat objevy archeologů Národního muzea, si velmi vážíme,“ řekl k tomu generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Předání exponátů se zúčastnila také náměstkyně ministra kultury ČR pro oblast kulturního dědictví Anna Matoušková, které spolupráci obou zemí velmi ocenila: "Ministerstvo kultury vysoce oceňuje fakt, že Národní muzeum může od roku 2007 pracovat na archeologických výzkumech v Súdánu."

Jeden z předmetů, na které se mohou těšit návštěvníci výstavy Země černých faraonů

 

KAM DÁL?

 

Exponáty Náprstkova muzeanadchly Maory

Náprstkovo České průmyslové museum otevřeno!

Unikátní obraz na výstavě Čas zámořských objevů

Motýli, kteří nedokáží létat, dali světu hedvábí

 

(dan)