Slavíme 195. výročí založení Národního muzea!

15.04.2013 | Vzniklo před 195 lety, dne 15. 4. 1818, provoláním představitelů zemsko-vlastenecké šlechty pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách (Vaterländisches Museum).

Hrabě Kašpar Maria Šternberg (1761-1838), zakladatel muzea

Hrabě Kašpar Maria Šternberg (1761-1838), zakladatel muzea

Zrod muzea byl, podobně jako tomu bylo jinde v Evropě, spjat s velkorysými dary velkých soukromých sbírek, které se staly základem nově vzniklého muzejního fondu. Šlo především o sbírky přírodovědecké, které nově vznikajícímu muzeu poskytla zemsko-vlastenecká šlechta spojená tradičně s českými zeměmi.

Skupina osvícenských šlechticů, mezi nimiž vynikal hrabě Kašpar Maria Šternberg, světově uznávaný učenec se zálibou v přírodních vědách a zejména v paleontologii, se postavila do čela přípravných prací k založení muzea.

15. dubna 1818 podepsala provolání o založení Vlasteneckého muzea v Čechách (Vaterländisches Museum). 18. a 25. dubna vyšlo provolání německy a česky v tisku. Česká verze vyšla v Jungmannově překladu pod názvem Vlastencům umění milovným.

Podle provolání mezi činnosti zamýšleného muzea patřily přírodovědecká a historická vědecká práce, zaměřené na shromažďování obou typů sbírek. Tento úkol narážel na úskalí: zatímco u přírodních věd měli zakladatelé přesnou představu o tom, jak by měla vědecká přírodovědná práce probíhat, u části historické tuto jistotu zdaleka neměli.

Chápali sice význam historicky cenných dokladů (mince, pečeti, staré listiny, starožitnosti), historické obory byly ovšem (nejen v českých zemích) v plenkách. Zrod moderní vědecké historiografie, používající původní prameny, spadá právě do počátků 19. století. Jisté však je, že i přes tyto počáteční nesnáze, bylo muzeum zakládáno s důrazem na rovnocennost obou částí.

V urozených vrstvách se provolání o založení muzea setkalo s porozuměním.

Provolání "An die Vaterländischen Freunde der Wissenschaften", kterým bylo muzeum formálně ustaveno

Provolání "An die Vaterländischen Freunde der Wissenschaften", kterým bylo muzeum formálně ustaveno

Na podporu muzea byly darováno více než  122 000 zlatých; darovány nebo přislíbeny byly další sbírky a roční příspěvky. Mezi nejvýznamější donátory patřila rodina hrabat Kinských, pražský arcibiskup Václav Leopold rytíř Chlumčanský, vévodkyně Kateřina Zaháňská a hrabě Josef Vratislav z Mitrovic.

Do konce roku 1818 upsali své dary 102 šlechticů, 23 nešlechticů, 2 kláštery, 2 města (mezi nimi nebyla Praha) a další menší společnosti a města přispěly finančně nebo hmotnými dary.

Skupina šlechticů v čele s hrabětem Kolovratem, nejvyšším purkrabím pražským, dosáhla svou podporou  toho, že se 11. června 1820 dostalo muzeu potvrzení vídeňské vlády a panovníka Františka I..

Vzdor formálním průtahům české muzeum od dubna 1818 skutečně existovalo, vyvíjelo činnost a dosahovalo faktického uznání své existence.


Informace použité v článku byly čerpány z knihy Karla Sklenáře Obraz vlasti - příběh Národního muzea.

KAM DÁL?

Za minulostí Historické budovy Národního muzea

Za minulostí Historické budovy Národního muzea - II.díl

Za minulostí Historické budovy Národního muzea - III. díl

(dan)