11.03.2015 | Zima pomalu končí, ornitologové se chystají na novou sezónu a zároveň vyhodnocují tu proběhlou. Přečtěte si rozhovor s ornitologem Jaroslavem Cepákem z Kroužkovací stanice Národního muzea.
Jaký byl rok 2014 pro Kroužkovací stanici Národního muzea?
Pokud jde o počty okroužkovaných ptáků, byl rok 2014 historicky nejúspěšnější – poprvé bylo na území ČR okroužkováno více než 215 000 ptáků. Ze zajímavějších druhů byl nedaleko Prahy označen dytík úhorní (vzácný druh bahňáka), u Lysé nad Labem tři jedinci celosvětově ohroženého rákosníka ostřicového, na Červenohorském sedle v Jeseníkách budníček tlustozobý (drobný druh pěvce, který se k nám zatoulal ze Sibiře). Vůbec poprvé byl v ČR odchytem prokázán výskyt rákosníka pokřovního (druh pěvce šířící se k nám z východu).
ČTĚTE TAKÉ: Desetimiliontý záznam okroužkovaného opeřence je z České republiky
Jaké projekty stanici čekají tento rok?
V letošním roce se opět budeme věnovat výzkumu migrace vlaštovek obecných na hnízdištích v jižních Čechách a nově, ve spolupráci s kolegy z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK, i výzkumu dlouhověkosti u ptáků.
Očekává se tento rok i vzhledem ke klimatickým změnám výskyt nových ptačích druhů na našem území?
Teplá zima kupodivu nezpůsobila nějaké výrazné změny v ptačích společenstvech. Některé druhy jako např. čejka chocholatá či špaček obecný se u nás sice i v zimních měsících zdržovaly ve vyšších počtech, ale to jsme několikrát zaznamenali i v minulosti. Klimatická změna (oteplování), ale změny v rozšíření některých druhů ptáků způsobuje – např. v posledních několika letech hnízdí na několika místech ve středních Čechách teplomilná vlha pestrá.
Přemýšlíte o zavedení nějaké nové technologie nebo o rozšíření používání té stávající (např. používání geolokátorů)?
Při výzkumu migrace drobných pěvců (vlaštovky) stále využíváme geolokátory, které se nám dobře osvědčily u hýlů rudých. V loňském roce jsme v jižních Čechách označili kolem 50 vlaštovek a jsme zvědaví, kolik jedinců se z afrických zimovišť letos vrátí. To se dozvíme zhruba v průběhu příštích 4 týdnů - první přilétnuvší vlaštovky se u nás objevují již koncem března.
Jak by se měla na přelomu zimy a jara veřejnost "starat" o drobné ptactvo? Je to vůbec potřeba?
Právě předjaří je doba, kdy ptáci přijímají potravu ve zvýšené míře. Zejména v období náhlých ochlazení či deštivého počasí je přikrmování stále potřeba. Ideálním krmivem jsou semena slunečnice.
KAM DÁL?
Pomohou geolokátory odhalit neznámá zimoviště hýlů rudých?
VIDEO: V Národním muzeu učí, jak na kroužkování ptáků
Rozhovor s ornitologem: Jak snášejí ptáci letošní zimu?
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!