První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

06.01.2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.

Josef Rössler-Ořovský byl občanským povoláním obchodník. Tělem a duší však by zapálený sportovec. Díky svým pracovním cestám do zahraničí se seznámil s mnoha sportovními disciplínami, které byly v našich zemích dosud neznámé. V mnoha sportovních odvětvích se tak stal průkopníkem a propagátorem.

Věnoval se veslování, atletice, hokeji, ale také bruslení. Když si pak z Norska nechal pro svůj Bruslařský klub zaslat katalog bruslí, přišel spolu s ním i katalog nabízející lyže - ski. U nás tehdy ještě zcela neznámé. Nabídka Josefa zaujala a dva páry si hned objednal. Lyže, dosud v našich zemích nevídané, neznali ani celníci, a tak je údajně proclili jako vesla.

Jakmile lyže dorazily do Prahy, rozhodl se je Josef společně se svým bratrem vyzkoušet. Počkali až se setmí a rušné ulice v Praze budou prázdné a vyrazili s dřevěnými prkýnky ven. Bylo to v noci ze dne 5. na 6. ledna 1887. K prvnímu sjezdu si vybrali mírný svah Václavského náměstí, tehdy ještě zvaného Koňský trh. Lyže si bratři nasadili u rozestavěné budovy Národního muzea a sjeli s nimi až dolů k Můstku.

Lyžování Josefa hned nadchlo. Při Bruslařském klubu založil lyžařský odbor, z něhož v roce 1893 vytvořil Český Ski klub v Praze, který byl prvním lyžařským spolkem ve střední Evropě.

Co o Ski klubu napsal do svého deníku?

Ski klub

V zimě 1887 - 1888 - 1889:

jsem naučil dohromady přes 15 kamarádů jezditi na lyžích. Balcar zavádí slovo "lyže! (české a ruské slovo).

Všechny výjezdy a zůčastněné osoby jsem přesně zapisoval do zvláštní Klubové knihy Ski Klubové k tomuto účeli založené. :(Lyha, lyhy, lyžiny, lyžičky, lejhy)

Vedle 2 párů lyží původních ze Štokholmu 1887 od Gustafsona a Heydeho importovaných zhotovil mi loďař pan Kňuc (blesk) další 3 páry. Pak došlo 5 párů finských ski ze Stokholmu, a dále na zkoušku 1 pár ruských ski z Petrohradu a 3 páry ski trysyllských z Kristianie.

Tyto poslednější se zdají býti ty nejlepší, nejpěknější tvar, široký řemen přes špici pjäxa-bot a tento řemen uvnitř vystužen mědí.

Sportovci tělem i duší - Fleischmannovi

Zapomenutá mistryně československého lyžařského sportu